Mumcu Yılmaz’ın kararını eleştirdi

Anavatan Partisi (ANAVATAN) Genel Başkanı Erkan Mumcu, Mesut Yılmaz'ın yeniden siyasete döneceği yönündeki beyanatı ile ilgili çıklama yaptı.

Erkan Mumcu, İstanbul’dan Antalya’ya gitmeden önce Atatürk Havalimanı VİP girişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Mesut Yılmaz’ın siyasete geri döneceği yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak Mumcu, “Herşeyden önce buna dönmek diye isimlendirmek doğru olmaz. Kendisi partimizin hem kurucusu, hem de üyesi zaten. O bakımdan buna dönmek diyemeyiz. ” şeklinde konuştu.

Mesut Yılmaz’ın Yüce Divan’da yargılandığı davasının 5 yıl süreyle ertelenmesi yönünde gelen bir soruya cevap veren Mumcu, bu konuda bir yourm yapamayacağını belirtti. Siyasetçilerin yargı kararlarını yorumlamasını doğru bulmadığını dile getiren Mumcu, “Ben de sayın YIlmaz gibi kararın özellikle ihaleye fesat karıştırma isnadı üzerinden görüşülmemiş olmasını hem kendisi açısından, hem partimiz açısından memnunuiyet verici buluyorum.” diye konuştu. Mumcu, şunları söyledi: “Hukuk hukuktur. Kanun kanundur. Bunun şartlı salıverme yasasından doğan bir hüküm olması sonucu değiştirmez. Zira kim olsaydı bu yasalar uygulanacaktı. Yasalara saygı göstermek zorunda, biz de saygı göstermek zorundayız. Kendisine geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Hayırlı olması dileklerimi ilettim. Siyasete daha doğrusu aktif siyasete dönmek arzusu olursa bunu hiç şüphesiz millet takdir edecektir. Çünkü sonuçta siyaset milletin vicdanında tartılan bir iştir. Ama benden yorum yapamamı bekliyorsanız, benim söyleyeceğim şudur: Siyaset hizmet ve kalite yarışı olmalıdır. Hizmet ve kalite yarışına hergeçen günyeni insanların katılması, daha çok insanın katılması hakikaten siyasete renk getirir, güzellik getirir. Bunu da memnuniyetle karşılamak lazım.”

Mesut Yılmaz’ın siyasete dönmesi durumunda parti içerisindeki dengelerin nasıl değişebileceği yönündeki bir soru üzerine Mumcu, “Arkadaşlar farzı muhal üzerine konuşmak benim işim değil. Eğer yorum yapılacaksa bunu başkaları yorumlarlar.Anavatan Partisi kurulduğundan beri Türkye’nin en demokrat partisi olmuştur. Halen de demokrat nitelemesine yakışabilecek belki de tek partidir. Dolayısıyla Anavatan Partisi’nin o olgun, demokrasiyi içine sindirmiş karakteri içerisinde herkese yer vardır.” yanıtını verdi.

DYP Lideri Mehmet Ağar’ın Anavatan Partisi ile birleşebilecekleri yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Mumcu, “Ben bunu işitmedim. Açıklamayı göreyim, ondan sonra bir şey söyleyebilirim.” dedi.