Mumcu; ‘Zapsu’nun sözleri mide bulandırıcı’

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Başbakan Erdoğan'ın danışmanlarından Cüneyt Zapsu'nun ABD'de Erdoğan için seylediği 'Bu adamı kullanın' sözünü, 'mide bulandırıcı' olarak değerlendirdi.

Cem Yılmaz’ın akaryakıt reklamını hatırlatan Mumcu, hükümete, “İktidarın hakkını ver” diye seslendi.
Anavatan Partisi grup toplantısında konuşan Genel Başkan Erkan Mumcu, Başbakan Erdoğan’ın danışmanlarından Cüneyt Zapsu ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin ABD temaslarını sert bir dille eleştirdi. Mumcu, bu iki kişinin görevli olarak gittikleri ABD’de, hükümete yakın bir düşünce kuruluşunda bazı açıklamalarda bulunduklarını belirterek, “Sarf ettikleri sözler öylesine mide bulandırıcı ki muhatapların da öyle mideleri bulanmış ki reddettiler, deşifre ettiler. Söylenen söz nedir? TC Başbakanı hakkında söylenen sözler. ‘Bu adamın bir kredisi var, süpürmek yerine kullanın.’ Kim söylüyor bunu, muhalefet sözcüsü mü? Sayın Başbakan’ın danışmanı Cüneyt Zapsu. Daha önce de bu ilişkilerini koordine eden kişi. Veri koordinatörü nedir bilmiyorum. Herhalde vermekle ilgili bir işlevi olmalı” diye konuştu.

Konuşması sık sık “Başbakan Mumcu” sloganlarıyla kesilen Erkan Mumcu, Cüneyt Zapsu’nun sözkonusu sözlerinin bir dil sürçmesi ve yanlış anlaşılma olduğuna dair iktidardan en ufak bir açıklama bile gelmediğini ifade ederek, “Bu arkadaşlar oraya kendiliklerinden gitmiş sayılamazlar. Hiç olmazsa yanlış anlaşılmış denirdi. İktidar kanadından herhangi bir tepki duydunuz mu? Biz buna seyirci kalabilir miyiz? Kalamayız. Söz konusu edilen kişi kendi kişiliğinden ibaret bir Tayyip Erdoğan olsaydı, ister kendini kullandırtır, isteyen kullandırtmazdı. Ama bu kişi bu ülkenin Başbakanı” ifadelerini kullandı.

“Kullanılması teklif edilen şey Başbakan değildir. Halkımızın inançlarıdır, değerleridir” diyen Mumcu, “Deşifre metni de yayınlanmış. Önce İngilizce, yani sömürmek ifadesini kullanmış. Kullanmak diyor. Bu adamı kullanın, delikten aşağı süpürmeyin. Bu nasıl demokrasi? Bu nasıl milli hakimiyet anlayışı? Hani karar milletindi, söz milletindi? Hani milletin hak hukukundan

başka bir şey olmayacaktı? Hani kimsesizlerin kimsesiydi? Hani şahsiyetli dış politika yapılacaktı? Türkiye Cumhuriyeti tarihide hiçbir devlet adamı bu kadar aşağılanmadı?” şeklinde konuştu.

Erkan Mumcu, iktidar nimetlerinin faydaları nedeniyle yaşananlara tepki göstermeyen kesimleri de eleştirdi. Mumcu, şöyle konuştu: “Özellikle AK Parti’ye oy veren vatandaşlarımıza söylemek istiyorum. Ne oldu o protestolarınız? Ne oldu Cuma eylemleriniz? Ne oldu iktidar nimetleri sizi avutmaya yetti mi? Ne oldu sizin inançlarınız, ne oldu sizi milli hasletleriniz? Ey millet, buna seyirci mi kalacağız? Buna razı mı olacağız? Bu mudur bağımsız Türkiye bu mudur hakimiye-i milliye…”

Erkan Mumcu, Başbakan Erdoğan’ın ‘Önce silahları bırakın sonra masaya gelin’ şeklindeki açıklamalarını eleştirerek, Erdoğan’ın “masaya daveti” ile ilgili ne söylediğinin anlaşılmadığını da kaydetti. “Şimdi başka bir kepazelik bu masaya davet meselesinde yaşandı. Bir şey anlayan varsa beriye gelsin” diyen Mumcu, “Bu bir bilinçaltı kusmasıdır. Kimi çağırdın kardeşim? DTP’yi mi çağrıdır? 1 hafta önce adamlar sana gelmek istemişlerdi. Olanca hakareti edip, reddetmedin mi?” diye sordu.

“Bir sorunu çözmek için illa masaya mı oturmak gerekir” diye soran Mumcu, “Masayla neyi kastediyorsun? 30 senedir bu meselenin çözülemeyişinin arkasında 2 neden yatmaktadır. Birincisi sorunu bir terör sorunundan ibaret görmek. Siyasetin dışında tutmak. Bu mücadelenin düzenli ordularla verilmesi imkansızdır. Geride bıraktığımız 20-25 yılda büyük hatalar vardır.

Bunu itiraf edelim. Bunun yanı sıra terörün beslendiği bir sorun alanı var. Sadece Güneydoğu’ya Doğu’ya özgü bir soruilerinden biliyorum ki arkadaşın baktığı işlern değil. Türkiye’nin tamamında var. Vatandaşı vatandaş gibi görmemek.

Erkan Mumcu, halkın artık bu hükümetin iktidarda muhalefet şımarıklığına müsaade etmemesi gerektiğini belirterek, Cem Yılmaz’ın son reklam filmindeki repliklerle iktidara çağrıda bulundu. Mumcu şöyle konuştu: “Hani diyor ya reklamda ‘Arabanın hakkını ver hakkını’, sen de ‘İktidarın hakkını ver hakkını.’ Hani diyor ya ‘pistlere davet ediyoruz’, biz de iktidara davet ediyoruz. Hakkını veremeyecekseniz emaneti geri verin. Yeter ki emanete ihanet etmeyin. Bu hükümetin miadı dolmuştur. Millet bunu çöpe atacağı günü sabırla bekliyor. Bilin ki Anavatan iktidarı bu ülkeye insana özgürlük devlete adalet ülkeye bereket getirmek için hazırdır ve bu hazırlığı milletimiz görmektedir. Anavatan baharı çok yakındır. Anavatan baharının ardından Anavatan yazı hazırdır bereket getirecektir.”