Mumcu’dan Baykal’a: Anladın sen onu

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın cumhurbaşkanı seçimi konusundaki yorumlarını eleştirdi.

Mumcu, Baykal’ın cumhurbaşkanı seçimi konusunda “Bu konuya duyarlı kimselerden bir müdahalede bulunmalarını bekliyorum” sözlerini eleştirerek, “Bu söz, Türk demokrasi tarihine bir ayıp olarak yazılmıştır” dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Mumcu, sosyal kesimlerin yaşam standartlarını yükseltmek için önerdikleri projeleri, bir takım insanların “yapılamaz” bulduğunu söyledi. Mumcu, “Bunun için çözümlerimi şimdi söylemeyeceğim. Yani ben Necdet Calp’ın çıraklarını görmek istiyorum. ‘Yapmayız, yaptırmayız’ diyenleri bir görmek istiyorum. Biz Özal’ın çıraklarıyız, burası ANAVATAN. Bizim işimiz, kaderi değiştirmektir” diye konuştu.

Bir gazete haberinde, TBMM Başkanı’nın cumhurbaşkanı seçimi süreciyle ilgili bir dizi önlem alındığının anlatıldığını belirten Mumcu, şunları kaydetti:

“Hakikaten utandım. Bu kürsüden, Sayın Başkan’dan rica ediyorum. Derhal bu önlemler kaldırılsın. Burası milletin meclisi. Olağan güvenlik tedbirlerine kimsenin diyeceği bir şeyi yok. Niye cumhurbaşkanı seçimine doğru, vatandaşı sınırlayan önlemler alıyorsunuz, niye korkuyorsunuz? Çünkü ayıp bir iş görüyorsunuz. İradeyi milletten kaçırıp, oldu bittiyle cumhurbaşkanı seçmek istiyorsunuz. Mesele bu.”

BAYKAL’I ELEŞTİRDİ

ANAVATAN Lideri Mumcu, cumhurbaşkanı seçimi konusunda halka sürekli cambaz oyunu oynandığını ifade ederek, ‘(Anket yaptık, şunlar da olabilir mi…?’ Allah iyiliğinizi versin. İnsanda biraz utanma olur. Niye millete sormuyorsunuz?” dedi.

Hem iktidarda, hem de ana muhalefette “toplumsal mutabakat” sözünün dillerden düşmediğini vurgulayan Mumcu, şunları söyledi:

“CHP Genel Başkanı Baykal, ‘Cumhurbaşkanını toplumsal mutabakatla seçmek lazım” diyor. Seçelim babam, toplumsal mutabakatla seçelim. Toplum kendi mutabakatıyla cumhurbaşkanı seçsin. Hadi Anayasa değişikliği teklifi verelim. ‘Bu konuya duyarlı kesimlerin bir müdahalede bulunmalarını bekliyorum’. Anladın sen onu… Ayıp ayıp, biz milletvekilleriyiz. Bizim velinimetimiz demokrasi. Sen görevini yapma, görevinden kaç, kendi görevini yapmadan başkalarını göreve çağır. Türk demokrasi tarihine bir ayıp olarak yazılmıştır.

Öteki tarafta da halkla oyun oynanıyor. Getirin sandığı halkın önüne. Aslan gibi çıkın aday olun. Halk bunu takdir edecektir.”