Mumcu’dan Erdoğan ve Baykal’a yaylım ateşi

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, meslek liselerine uygulanan katsayı ve başörtüsü sorunu konusunda yalan söylemekle suçladı.

Mumcu; “Bıktık artık CHP’nin yaptırmam, yaptırmam, yaptırmam diyen ve kendisini her şeyin üstünde gören edasından. İki tane RTÜK üyeliği için iktidarla 5 dakikada anlaşarak yaz ortasında Meclis’i toplayacak kadar faydacı, uzlaşmaya açık ama Anayasa’da belirtilmiş prosedürleri inkar edecek kadar da sözümona muhalif.” dedi.

Bir dizi görüşmeler yapmak amacıyla Bursa’da bulunan Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Almira Otel’de düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Hükümetin, güneydoğu meselesinin çözümü konusunda peş peşe yaptığı yanlışlarla terör örgütünün söylemlerini güçlendirdiğini belirten Mumcu, son olaylarda örgütün milletin arasına örmek istediği ırkçı duvarın, bölge halkının sağduyusu sayesinde gerçekleşmediğini ifade etti.

GÜNEYDOĞUDA YAŞAYANLAR, HAKLARI İÇİN BÜRÜKSEL’İN AVUKATLIĞI’NA GÜVENİYOR

Başbakan Erdoğan’ın aydınlar toplantısı, Kürt sorunu söylemi ve Diyarbakır ziyareti ile yanlış adımlar attığını kaydeden Mumcu; “Eğer Türkiye kendi yapması gerekenleri kendi dinamikleri ile yapmayıp, AB’nin dayatmasıymış gibi hayata geçirirse, o zaman Türkiye’nin doğusunda, güneydoğusunda yaşayan insanların akıllarında şöyle bir algılamanın oluşmasını da tabi karşılamak lazım. ‘Bu devletin bize hak hukuk vereceği, hakkımızı hukukumuzu tanıyacağı yok ama, Allahtan biz Bürüksel’i avukat tutuyoruz da Bürüksel’in dayatması ile bu işler oluyor.’ Niye böyle bir algılamaya müsaade edelim. Türkiye atması gereken adımları kendi iradesi ile hiçbir dayatma duygusu yaratmadan atamalıdır. Atılması gereken ne kaldı diye bakıldığında ordada aslında hiçbir sorun yok. Hükümetin yapması gereken, ekonomik refahı güçlendirmek ve yaygınlaştırmak ve bölücü örgütü etkisizleştirmektir. Bu ikisini birbirinden ayrı olarak güçlü ve kararlı bir biçimde yapmaktır. Hükümet PKK’yı güçlü ve organize bir varlık gibi gösterecek davranışların içine girdi. Ama çok şükür son olaylar, bölücü örgütün, seferber edebildiği çoğu maceracı veya umutsuz, kimsesiz insanların bazı yıkıcı dökücü kırıcı eylemleriyle ancak bir asayiş sorunu olarak kalmıştır. Vatandaşlar bu konuda soğukkanlı ve sağduyulu olmalıdır.” diye konuştu.

BAŞBAKAN, BAYKAL’LA ANLAŞARAK YÖK REFORMUNU RAFA KALDIRDI

Meslek lisesi öğrencilerinin yaşadıkları katsayı sorunu ve başörtüsü krizi konusunda Başbakan Erdoğan’ı samimiyetsizlikle suçlayan Mumcu şunları söyledi: “Hükümetin bu sorunun varlığından memnun olduğunu ve bu sorunu sömürdüğünü düşünüyorum. Aksi halde bütün bu sorunları bir çırpıda çözecek olan Milli Eğitim bakanlığım döneminde hazırlamış olduğum YÖK reformunu, gizli kapaklı yapılan görüşmeler sonunda rafa kaldırılmazdı. Tayyip Erdoğan yalan söylüyor. Çok net bir şekilde söylüyorum Tayyip Erdoğan bu konuda milleti aldatıyor. Kendisinin Siirt’te yapılacak seçimlerden önce vardığı mutabakat gereği, bu konular rafa kaldırılmıştır. Deniz Baykal’la yaptığı gizli kapaklı anlaşma gereği bu konular rafa kaldırılmıştır. Şimdi mutabakat lazım tarzından söylediği sözlerin tamamı yalandır. Milletimiz kandırılmaktadır. Bile bile Merkez Bankası başkanının eşinin kılık kıyafetiyle ilgili basında çıkan spekülasyonlara çanak tutmasının altında ne yatıyor olabilir. Başörtüsü krizini sömürmek. Hükümetin bu sorunları çözmek için sayısal bir eksiği yoktur. Ama referandum için gerekli çoğunluğa ulaşmak istiyorlarsa Anavatan Partisi buna yeterlidir. Bu çözümleri hayata geçirmek için Anavatan Partisi son derece onurlu ve kararlı bir duruş gösterecektir. Yeterki bu duruşu hükümette sergilesin. İnsanların inançları, hakları hukukları bu kadar vahşice sömürülemez. Onlar kendilerinin yeniden iktidara geleceklerini, ebedi iktidarda kalacaklarını zannediyorlar. Ama ben burdan söylüyorum zevallari korkunç olacak. Bu kadar acı çeken insanların üzerine inşa ettikleri iktidarlarını, millete hizmete etmek için değil, milletin kanının emecek bir sömürü için kullanıyorlar. Buna ne Allah razı gelir ne millet razı gelir. Bunun cezası çekilecektir, bunun hesabı sorulacaktır.”

CUMHURBAŞKANINI HALK SEÇMELİDİR

CHP lideri Deniz Baykal’ın ‘Cumhurbaşkanı’nı bu parlemento seçmemelidir’ şeklindeki sözlerine kızan Mumcu şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı’nı bu Meclis seçemez demek, Meclis’in meşruiyetini tartışmaya açmak demektir. CHP kendisinin de anamuhalefet olarak bulunduğu Meclis’te, o Meclis’in anayasayla tarif edilmiş Cumhurbaşkanı’nı seçme yetkisini inkar ediyor. Niye, çoğunlukta başka parti var diye. Böyle demokrasimi olur. Nerde kaldı hukuk devleti, nerde kaldı hukukun üstünlüğü, nerde kaldı milli iradeye saygı. Bu adamlar kendilerini devletin gerçek sahipleri, milletide onun kiracısı zannediyorlar. Bu ülke CHP’nin malı, millette CHP’nin kiracısı değil. Bu ülke milletin malı, CHP milletin malı, Anavatan da milletin malı hepside milletin malı. Kimse milli iradeye kendi kafasına göre hudut çizmeye kalkışmasın. Bıktık artık CHP’nin yaptırmam, yaptırmam, yaptırmam diyen ve kendisini herşeyin üstünde gören edasından. İki tane RTÜK üyeliği için iktidarla 5 dakikada anlaşarak yaz ortasında Meclis’i toplayacak kadar faydacı, uzlaşmaya açık ama Anayasa’da belirtilmiş prosedürleri inkar edecek kadar da sözümona muhalif. Gülerler buna. Anavatan Partisi’nin hazine yardımı almasına engel olmak için iktidar partisi ile beş dakkada anlaştınız. YÖK reformunu rafa kaldırmak için Baykal ve Erdoğan hiç çekinmeden milletten de gizli buluşarak her türlü anlaşmayı yapıyorlar. Gelin bu konuda da anlaşın. Bikerede miletin hayrına birşey yapın. Getirin anayasa değişikliğini millet seçsin Cumhurbaşkanı’nı. İki turlu seçim, 50’nin üzerinde alan Cumhurbaşkanı olur. Millete mi güvenmiyorsunuz.”

ÖZAL’IN AÇTIĞI ÇIĞIRI AŞACAĞIZ

Özal’ın açtığı çığırı aşacaklarını kaydeden Mumcu; “Özal bu ülke için bir çığır açmıştır ama bu çığır artık geride kalmışıtır ve aşılmalıdır. Yani Özal’ın açtığı çığırı açmak yine bize düşücektir yine bizim misyonumuz olacaktır. Anavatan Partisi ile açılan çığır yine Anavatan Partisi ile aşılacaktır.” şeklinde konuştu.