Mumcu’dan ‘hortumlama’ iddiası

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Merkez Bankası'nın dün dolara alım yönünde yaptığı müdahelenin, Merkez Bankası üzerinde etkili olan bir lobinin çalışması sonucunda gerçekleştiğini savundu.

Partisinin Meclis Grubu topantısında konuşan Erkan Mumcu, önümüzdeki Pazar günü yapılacak ÖSS’de alışkanlık haline gelen bir vahşetin yaşanacağını belirterek, 1 milyon 800 bin gencin bu vahşetin kurbanı olacağını söyledi. Hükümetlerin parasızlık nedeniyle tüm öğrencilere üniversite imkanı getiremediğini iddia ettiğini hatırlatan Mumcu, “Sadece dershane ekonomisinin 1 yıllık hacmi 9 milyar dolar. Bu parayla 1,5 milyon çocuğa 4 yıl yükseköğrenim verilir. Devletin imkanları buna yeter. Üniversitelerin devlet tekeli ve bu tekelin yarattığı zulüm… Böyle bir zulmü insanlara akılsızlık yüzünden çektiriyoruz. Kaynak kıtlığı yok, akıl kıtlığı var. Ülkenin temel sorunu akıl kıtlığı ama kimin akıl kıtlığı, yönetici elitlerin akıl kıtlığı” şeklinde konuştu.

Mumcu, iktidarları döneminde üniversite sınavını kaldıracaklarını ifade ederek, bir yıl içinde 1.5 miyon gencin üniversitede okuyabileceği bir yükseköğretim kapasitesi oluşturacaklarını iddia etti.

Merkez Bankası’nın dün dolara yaptığı müdahalesinin ”vahim, endişe verici” olduğunu dile getiren Mumcu, hükümetin 3 yıldır ekonomide olup biteni izlediğini ve ekonominin kötü yönetildiğini savundu. Merkez Bankası üzerinde bir lobi bulunduğunu ve bu lobinin etkisiyle dünkü müdahalenin gerçekleştiğini iddia eden Mumcu, şöyle konuştu: “Hükümet, olup bitenin farkında değildi ama ekonomiden anlayanlara ne oluyor? TÜSİAD hükümeti eleştiriyor. Haklı ama dün neredeydiniz? Merkez Bankasının pozisyonunu koruması gerekir. Merkez Bankası üzerinde bir lobi faaliyeti yürütülüyor. Merkez Bankasının iradesi baskı altına alınmaya çalışılıyor. ‘Bu rezervleri niye tuttun, piyasaya müdahale et, döviz sat’ Bu, Türkiye’ye, millete ihanettir. Merkez Bankası’nı uyarıyorum; bu lobiye karşı dikkatli olunuz. Madem dalgalı kur sistemi, işte dalgalanıyor. Bankanın, kur taahhüdü var mıydı? Merkez Bankasını, sistemin böyle olduğunu bilerek ters seçimi yapan herkes, bu seçimin bedelini kendisi ödemeye mecburdur, bedeli millete ödettirmeye kimsenin hakkı yoktur.”

Ekonomide yapılan hataların bedelinin çok ağır ödeneceği günlering eldiğini vurgulayan Mumcu, lobi çalışmalarını yürütenlerin, açık pozisyonlarını kapatmak için Merkez Bankası’nı piyasaya döviz sürmeye sevk ettiğini savundu.