Mumcu’dan zehir zemberek sözler

Bakan Gül'le ilgili öngörüşmede konuşan Anavatan lideri Mumcu, Irak'ın bölünmesi halinde Türkiye'nin bölüneceğini ileri sürdü, hükümete ağır suçlamalarda bulundu.

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, Irak
bölünürse, Türkiye’nin de bölüneceğini ileri sürerek, ”Irak’ın toprak bütünlüğü, Türkiye’nin toprak bütünlüğüdür. Türkiye’nin kaderini konuşuyoruz” dedi. Mumcu, Irak konusundaki genel görüşme önergesinin ön görüşmesinde partisinin görüşlerini açıklarken, Türkiye’nin tarihsel bir dönemeçten geçtiğini söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik’in, gensoru önergesini verenler için ”AB karşıtlarının aynı cepheye düştüğü” yönünde ifadeler kullandığını kaydeden Mumcu, Türkiye’de AB karşıtları bulunmadığını savundu. ”Yandaşlık” ve ”karşıtlık” kavramlarının Hükümet tarafından oluşturulduğunu iddia eden Mumcu, ”Bir tek siz vardınız AB karşıtı, siz de fikir değiştirdiniz. Siz, AB yüzünden bir dışişleri bakanını gensoruyla düşüren bir gelenekten geliyorsunuz” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Gül’ün, ”Türkiye’yi AB sürecinde bu noktaya biz getirdik” şeklindeki sözlerini de eleştiren Mumcu, ”Türkiye’yi gökten zembille mi
indirdiniz? Uzaydan mı getirdiniz bu noktaya? Yassıada mahkumları, Menderes, Polatkan ve Zorlu, boyunlarında idam yaftasıyla Türkiye’nin AB içindeki yerini tartışıyordu” dedi.

Mumcu, Türkiye ile AB arasında stratejik bir ilişki bulunduğunu belirterek, Hükümetin bu ilişkide Türkiye’yi dezavantajlı konuma getirdiğini iddia etti. ”AB’ye karşı mısınız değil misiniz?” diye soran Mumcu, bu süreçte AB’nin değil, Hükümetin kafasının karışık olduğunu söyledi. AB’nin Türkiyesiz genişlemek istediğini savunan Mumcu, AB’nin, Türkiye’yi özel ortaklık statüsüyle hegemonya alanı içinde tutmak istediğini öne sürdü.

-IRAK-

Yapılacak bir referandumla, Kerkük’ün, Kürdistan’ın bir parçası yapılmak istendiğini iddia eden Mumcu, Irak’ın toprak bütünlüğünün, Türkiye’nin toprak bütünlüğü olduğunu söyledi. Mumcu, ”Türkiye’nin kaderini konuşuyoruz” dedi.
Dışişleri Bakanı Gül’ün ”Kerkük küçük bir Irak” şeklindeki sözlerini de
eleştiren Mumcu, ”Sayın Bakan niçin söyleyemiyorsunuz? Irak bir Türkmen şehridir. Zaho’nun Kürt kenti olduğu gibi… Bunu söylemekten neden korkuyorsunuz?” diye konuştu.
Bakan Gül’ün, ”Türkiye’nin tarihsel politikalarından habersiz bir
bilinçle” bakanlık koltuğunda oturmayı hak etmediğini ifade eden Mumcu, Gül’den istifa etmesini istedi.

Irak bölünürse Türkiye’nin büyüyeceğini, kahramanlık edebiyatıyla satmaya çalışanlar bulunduğunu kaydeden Mumcu, şöyle konuştu:
”Ey milletvekilleri; bu sözlerimi duymazdan gelemezsiniz. TBMM’nin
tutanakları şahittir. Eğer Irak bölünürse, Türkiye de bölünecektir.
‘Irak’ın bölünmesi, Türkiye’nin bölünmesi anlamına gelmeyecektir. Türkiye, Irak’ta kurulacak bir Kürt devletinin hamisi olursaymış, Türkiye büyürmüş. Denizli ile Kerkük’ün kaderini birleştirmek mümkün olurmuş.’ Bu, Türkiye’nin içine sürüklenmek istendiği oyuna taşeronluktan başka bir şey değildir… Bugüne kadar ‘AB birinci önceliğimiz’ diyordunuz, şimdi ‘birinci önceliğimiz Irak’ diyorsunuz. Peki Nedir Irak politikanız?”
”Gizli görüşmelerle harekat naraları atılacağına”, kararlılık
gösterilmesini isteyen Mumcu, Habur Sınır Kapısının yerinin değiştirilmesini istedi.

-MERSİN SERBEST BÖLGESİ-

Mumcu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
”Siz, Mersin Serbest Ticaret Bölgesinde olup bitenlerden haberdar mısınız Sayın Bakan? MİT size bunları rapor etmiyor mu? Mersin Serbest Bölgesi üzerinden Irak’a sağlanan lojistiğin ve Irak’ta oluşturulan bir devletin siyasi lojistiğinin, sermaye lojistiğinin buradan yürütüldüğünü ve Sayın Başbakanın işadamı danışmanlarının da bu sürece seyirci kalmadığını biliyor musunuz?” Mumcu, AK Parti sıralarından laf atılması üzerine, ”Haksızlık karşısında susan şeytandır” dedi.
AK Parti ile CHP’nin birbirlerine çiçek alıp verdiğini öne süren Mumcu,
”Eğer bize ihtiyacınız yoksa, sizi yalnız bırakabiliriz. Çıkıp açıkça söyleyin” diye konuştu.

CHP’nin parlamento dışında kaldığı dönemde, ”Meclis’in CHP’ye ihtiyacı
olduğunu” kamuoyu önünde açıkça söylediğini anlatan Mumcu, ”Eğer CHP Meclis’te olsaydı, 28 Şubat yaşanmazdı” dedi.