Mumcu’nun mal varlığı herkese açık

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, parti genel başkanları ve milletvekillerinin mal varlıkları bildiriminin şeffaflaşmasını ve kamuya sürekli olarak açık hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Mumcu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın parti genel başkanlarının özel hesaplarıyla ilgili açıklamasını, ”Ses bombası olduğu ortaya çıktı” şeklinde değerlendirdi. Mumcu, Maliye Bakanı Unakıtan’ın yakınlarının haksız servet edindiği yönündeki iddialarla ilgili soruya “ticari sır” gerekçesiyle cevap vermediğini kaydetti.

Mumcu, sürekli olarak tekrar edilen yolsuzluk ve rüşvet gibi skandalarla siyasetin örselendiğine işaret ederek, “İzahı yapılamayan mal varlığı, servet edinimleri, izah edilemeyen kamu kararları, siyaset kurumunun topyekun itibarını ortadan kaldırıyor. İnsanların siyasete karşı duyduğu güvenin azalması, demokrasiyi değil, oligarşik eğilimleri güçlendiriyor; al gülüm-ver gülüm ilişkileri, demokrasi dışındaki iktidar ilişkilerini güçlendiriyor. Dolayısıyla söyledikleri sözü yerde bırakanlar, bindikleri dalı kesiyorlar. Velinimetleri olan milletin de bindiği dalı kesiyorlar. Ülkenin geleceğini karartıyorlar.” dedi.

Siyasi partilerin şeffaflaşması için aylarca önce teklif verdiklerini, ancak halen cevap alamadıklarını kaydeden Erkan Mumcu, “Parti genel başkanlarının ve milletvekillerinin mal varlığı bildirimi şeffaflaşsın. Mal varlıkları, TBMM gözetiminde, sürekli kamuya açık hale gelsin. Bir işi kimin yapacağına karar veren siyasilerin mal varlığının şeffaflaşmasından daha tabii ne olabilir.” diye konuştu.

Mumcu, dokunulmazlıkların kaldırılması, sadece siyasetin değil, siyasetin dışındaki kurumların da dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin güvensizlikten kazanacağı birşey olmadığını ifade eden Mumcu, “Türkiye, Başbakanına, bakanına güvensin. Gelin şu dokunulmazlıkları, hukukun üstünlüğü prensiplerine uygun bir çerçeveye oturtalım. Bunu yapmak için neyimiz noksan, Türkiye’ye bir iyilik etmek için neyimiz noksan? Siyaset, bir tiyatro gibi günün şartlarına göre oynanır hale geldi.” şeklinde konuştu.