Mumcu:’Sorun istifa etmekle çözülemez’

IZMIR - Anavatan Partisi Genel Baskani Erkan Mumcu, "Vicdanimiz rahatlasin diye Kadin ve Aileden Sorumlu Devlet Bakani Nimet Çubukçu'nun istifasini istemek, bana namuslu bir yaklasim gibi gelmiyor." dedi.

Bir gazetecenin ‘Bakan Nimet Çubukçu’nun Malatya’ya gitmemesini siz nasil degerlendiriyorsunuz?” sorusuna Mumcu, “Her meselede bir günah keçisi ilan edip, günah keçisini bulduktan sonra da rahatlamak huyundan vazgeçmemiz lazim. Mesele birisinin istifa etmesiyle çözülebilecek mahiyette bir mesele degil. Mesele sistem üzerinde düsünmemezi zorunlu kilan bir mesele. Burada geriye dönük bir sorgulama yapmaya mecbur oldugumuz muhakkaktir. Bu sorgulamayi sistem üzerinden yapmaliyiz. Öncelikle sistemin insanla iliskisi, insana verdigi deger üzerinden bu sorgulamayi yapmamiz gerekiyor.” dedi.

Çocuk yuvalarinda istihtam sorunlarini, yani niletikli, egitimli personel eksikligini, egitimli personelin yerine egitilmemis personelin istihtamini ve hakeden vazifli personel yerine torpilli olan personelin istihtami mümkün kilan sistemin sorgulanmasi gerektiginin altini çizen Mumcu, “Birinci sorun bu. Ancak bunu sorgulamakta yetmiyor. Sadece kamunun bu alanda sorumlugunu isaret etmek yetmiyor. Simdi dönüp her bir vatandasin kendisiyle hesaplasmasi gerekiyor. Düne kadar bu çocuklar aklinizda var miydi? Düne kadar bu çocuklari düsünüyor muydunuz? Günde kaç kez bu çocuklar akliniza geliyordu? Simdi Bakan istifa etsin, ortalik rahatlasin. Sizde rahatlayin. Böyle birsey yok. Herkez yasadigi çevreyle bire bir yakindan ilgili olmak zorunda. Türkiye’de yaslilar, engelliler, çocuklar, kadinlar gerçekten insanlik disi muamelelere maruz kaliyorlar. Her gün milyonlarca trajedi yasaniyor. Milyonlarca trajedi etrafimizda yasanip duruyorken, bu trajedilerin ortagi bizler oluyorken, sanki böyle seyler hiç olmazmis gibi, bu ülkede büyük bir süprizmis, büyük bir suç islenmis gibi Bakan istifa etsin, bizde rahatlayalim. Vicdanimiz rahatlasin diyoruz. Bu düsünceye katilmiyorum ve bu bana namuslu bir yaklasim gibi gelmiyor.” diye konustu.

Bakan Çubukçu’nun istifa etmesi veya etmemesinin sorunu çözmek için hiç sey anlamina gelmedigini dile getiren Genel Baskan Mumcu, “Basbakan, Bakan Çubukçu’yu Malatya’ya göndermis veya göndermemis. Ben bunu degerlendirmek istemem. Çünkü meselenin esasi bu degil. Meselenin esasi sistemin topyekün gözden geçirilmesi. Burada hükümetin çok büyük bir sorumlulugu var. Bu sorumlulugu yeniden hatirlamanin tam zamani. Fakat böyle bir olay üzerinden siyasi fayda saglamak veya böyle bir olayi siyasi olaya dönüstürmek yerine, böyle bir olayi ibrete dönüstürmeyi ve herseyden önce hepimizin paylastigi bir sosyal sorumluluk duygusunu ayaga kaldirmayi tercih ederim. Ülkemize ve insanlara karsi sorumlulugumuz budur. Yani sadece kamu görevlililerinin eline terkedemeyecegimiz insani görevlerimiz ve sorumluluklarimiz vardir. Insani görev ve sorumluluklarimizdan kaçarak herseyi devlete yikarakta kendimizi aklayamayiz ve ahlaki bir durustu olamayiz. Dolayisiyla millet olarakta kendimizle hesaplasmaliyiz. Devleti hesaba çekmek geregi, siyaseti hesaba çekmek geregi muhakkaktir. Ama devleti siyaseti hesaba çekip kendimizle yüzlesmekten kaçmak gibi bir iki yüzlülügüde göstermemeliyiz.” seklinde konustu.