Mumla parlatılan meyveye dikkat!

Mustafa Göktaş, büyük mağazalarda satılan meyvelerin “mumla” parlatıldığını öne sürerek vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı.

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, Göktaş yaptığı yazılı açıklamada, “Meyveler mumla parlatılıp vatandaşa yutturuluyor” dedi. Birçok market ve dev hiper marketlerde satışa sunulan meyvelerin “ışıl ışıl” parladığını ifade eden Göktaş, “Sanki çok tazeymiş gibi dikkat çeksin amacıyla bunu yapıyorlar. Parlatma işlemi mumla oluyor. At kılı fırça ile de parlatılıyor. Dev şirketler bunu bitki mumları ile yaparken birçok ruhsatsız ve merdiven altı dediğimiz yerlerde bu işi yapanlar ise ölçüyü fazlasıyla kaçırıyor. Ve milletin sağlığı ile oynuyorlar. Bu tür meyvelerin oldukça iyi yıkanması lazım” dedi.

Göktaş, şunları kaydetti:

“Zaten normal su ile yıkayın mum geçmiyor. Çok iyi yıkanması lazım. Reyonlarda gördüğünüz elma, portakal, erik, armut gibi meyvelerin parlaması mumlanmasından. Bu işin bitkisel mumla olması gerekiyor ama buna dikkat eden az. Kalitesiz mum kullanıldığı gibi içine renk atılıp renklendirilen parlatıcılarda var. Zaman zaman elinize renk geçmesi de bundan. Özellikle narenciye ürünlerinde mumlama çok görülüyor. Ve bilinçsiz yapılıyor. AB standartlarında HACCP, EUROPGAP, ISO gibi belge taşımayanların bu işlemi yapmamaları lazım. Ancak ülkemizde buna dikkat eden yok. Dolayısıyla da halkımızın sağlığı ile oynuyorlar. Vatandaşlarımız bu parlayan mumlu yiyecekleri aldıklarında çok dikkatli yıkasınlar. Baktılar olmuyor kabuğunu kesip öyle yesinler. Ayrıca bu mumlama işine de acilen denetim şart. Gıda denetim uzmanları büyük market ve devasa satış noktalarını elden geçirsinler. Bilinçsiz mum kullanımının önüne geçilsin.”