Münasebetsizlik!

Ağar, siyasilerin eşleri ile ilgili tartışmaları eleştirdi

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, siyasetçilerin eşleri üzerinden yapılan tartışmaları “münasebetsizlik” olarak nitelendirerek, “Kadınlarımızın onurunu, gururunu günlük siyaset malzemesi haline getirmek son derece yakışıksız bir tavırdır” dedi.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Dedeman Otel’de Ankara İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Demokrat Parti’nin 61. kuruluş yıl dönümü törenine katıldı. Girişte gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtlayan Ağar, siyasetçilerin eşleri üzerinden yapılan tartışmaların hatırlatılması üzerine, “Millet bu münasebetsizlikleri pek de hoş karşılamamaktadır. Herkes işi ile meşgul olsun. Allah bütün liderlerimize, eşlerine, çoluk çocuklarına sağlık versin, kendilerine bağışlasın” diye konuştu. “Ben hayatım boyunca bu alanlara girmedim, girmem de” diyen Ağar, şöyle devam etti: “Siyaseti halk nezdinde küçülten bu tür davranışlara iltifat etmiyoruz, bundan sonra da etmeyeceğiz. Kadınlarımızın onuru ve gururu bizim için her şeyin üzerindeder. Kadınlarımızın onurunu, gururunu günlük siyaset malzemesi haline getirmek son derece yakışıksız bir tavır. Doğrudan doğruya kadına karşı saygısızlık. Bunları kabul etmemiz mümkün değildir. Özellike bir cinsiyete sahip siyasetçiler tarafından bu şekilde dillendirilmesinin de tasvip edilecek bir tarafı yok.”

Ağar, MİT Müsteşarı Emre Taner’in açıklamaları ile ilgili soruya karşılık, “Dünyada istihbarat teşkilatlarının böyle bir vizyon sergilemesi olabiliyor” yanıtını verdi. İstihbarat hizmetlerinin gizliliğinin esas olduğunu söyleyen Ağar, “Ama söylenebildiği kadar da söylenmiştir. Bunlar her ülkede yapılan işler” dedi.

Spor kulüplerinin federasyonun olağanüstü genel kurula gitmesi için imza toplamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Ağar, “Bu hükümet daha ciddi işlerle uğraşsın bence. Gerçi spor da ciddi bir konu. Sporun temel vasfı bağımsızlığıdır. Bağımsızlığı zedeleyecek davranışlardan kaçınmak lazım. Hükümet zor işlerle başedemeyince kendine başka uğraş alanları arıyor anlaşılan. Doğru bir şey değil. İktidar olduğumuzda spor bağımsız otoritelerce yönetilecek, hiçbir siyasi baskı üzerinde olmayacak” cevabını verdi.

Ağar, toplantıda yaptığı konuşmada ise; PKK ile Mücadele Koordinatörlüğü’nün ilk gündeme geldiği günlerde böyle bir yapının kaldırılması gerektiğini defalarca söylediğini anımsatarak, ” 4 ay sonra hükümet başkanı bu koordinatörlük işe yaramadı, dedi” ifadesini kullandı.

Önümüzdeki aylarda yapılacak genel seçimlere de değinen Ağar, “Allah’ın bize iktidarı nasip etmesini arzuluyor, bütün gücümle çalışıyorum” diye konuştu.