Münih Belediye Başkanı Christian Ude mültecilere daha fazla özgürlük istedi

Bavyera eyaletinde zor şartlar altında yaşadıklarını ifade etmek için geçtiğimiz hafta protesto yürüyüşlerine başlayan mülteciler eylemlerine devam ediyor.

Bavyera eyaletinde zor şartlar altında yaşadıklarını ifade etmek için geçtiğimiz hafta protesto yürüyüşlerine başlayan mülteciler eylemlerine devam ediyor. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Christian Ude, mültecilere daha fazla özgürlük istedi.

Söz konusu eylemci mülteciler, yasa gereği kamp merkezlerinin dışında belirli bir alanı geçemedikleri için eylemlerini yarıda kesmek zorunda kalıyorlardı. Bu mültecilerin eylemlerini gerçekleştirmesi için Yeşiller Partisi, geçen hafta Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann’dan uygulamayı eylem için hafifletmesini talep etmiş, bakan ise buna sıcak bakmamıştı.

Bu bağlamda Ude, Bakan Herrmann’ın tutumunu eleştirdi. Kendisinin İçişleri Bakanı olması durumunda mültecilere daha fazla hareket özgürlüğü vereceği sözünü veren Ude, hali hazırdaki sınırlamanın gereksiz olduğunu ifade etti. Bu şekilde Bavyera’daki mültecilerin yasal oturum almalarına fırsat verilmediğini belirten Ude, seyahat özgürlüğünün de oturum özgürlüğü anlamına gelmediğini kaydetti. Bavyeralı mülteciler, eyaletin kuzeyinde yer alan iki farklı şehirden hareket edip yürüyerek Münih’e ulaşmayı hedefliyor. Öte yandan mültecilerin durumları ile alakalı bir basın bildirisi yayınlayan Bavyera Sosyal İşler Bakanı Christine Haderthauer, mülteci kamplarında kalan çocuk ve gençlere daha iyi danışmanlık ve bakım hizmeti verileceğini açıkladı.