Münih Güvenlik Konferansı’nda gözler Türkiye’de

Almanya'da bu sene 44.sü düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı'nın açılışını yarın Başbakan Recep T. Erdoğan yapacak. 50 ülkeden yaklaşık 250 üst düzey misafirin katılacağı konferansın konusu "İstikrarsız dünya: Değişen iktidar dengeleri, eksik stratejiler

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Rus Başbakan Yard. Sergey İvanov’un da aralarında bulunduğu seçkin misafir kitlesi Bayerischer Hof Oteli’nde Erdoğan’ın, Türkiye’nin dış politikası ve jeostratejik çıkarlarıyla ilgili yapacağı konuşmayı dinleyecek.

Polisin yanı sıra 420 Alman asker tarafından da korunacak toplantıya Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Japon Dışişleri Bakanı Masahiko Komura, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Mohammed El Baradei, Sırbistan’ın göreve yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Boris Tadiç gibi siyasiler de katılıyor. Davet edilen tek sivil toplum kuruluşunu temsilen ise Human Rights Watch Başkanı Kenneth Roth hazır bulunacak. Etkinliğin geçen seneki ana konuşmacısı Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin idi.

Konferansın organizatörü, eski şansölye Helmut Kohl’ün eski danışmanı Horst Teltschik, yaptığı açıklamada Türkiye’nin öneminin altını çizdi. “Türkiye giderek Ortadoğu’da kilit rol oynuyor ve nüfuzu Orta Asya’ya kadar uzanıyor. Aynı zamanda Avrupa Birliği ile Ankara arasındaki müzakereler de devam etmektedir.” diyen Teltschik, Türkiye’nin birçok uluslararası problemin çözümüne katkı sağlayabileceğini belirtti. Teltschik, “Gördüğüm kadarıyla, karşı karşıya olduğumuz problem sayısı artarken bu problemlerin altından kalkacak bilgi ve stratejilerimiz ise azalıyor” tespitini yaptı. Türkiye’nin rolü haricinde, Afganistan’ın geleceği, Avrupa Birliği ve ABD’nin Rusya ile ilişkileri ayrıca NATO’nun içindeki siyasi ve askerî dengeler konferansın gündemini oluşturuyor.

Şansölye Merkel ile görüştüğü Berlin temaslarından sonra dün akşam Münih’e gelen Başbakan, tarihî Prinz Carl Sarayı’nda Bavyera Eyaleti Başbakanı Günther Beckstein ile bir araya geldi. Türkiye’yi yakından tanıyan muhafazakâr bir siyasetçi olan Beckstein, Erdoğan ile hem güvenlik meselelerini hem de Bavyera eyaleti ile Türkiye arasındaki özel kültürel ve ekonomik ilişkileri görüştü. Erdoğan’ın bugünkü açılış konuşmasından sonra ise Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Crvenkovski ile NATO Genel Sekreteri de Hoop Scheffer ile görüşmesi bekleniyor.

‘Türkiye, değişimin sembolü’

Güvenlik Konferansı’nın öncesinde Alman Süddeutsche gazetesi için bir yazı kaleme alan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin, “gitgide istikrarını kaybeden ve hayal kırıklığına uğrayan bir Ortadoğu” ile Avrupa arasında arabuluculuk rolünü üstlendiğini belirtti. Ankara’nın “İran ve Suriye gibi zor ortakları” da uluslararası camiaya kazandırmaya çalıştığına dikkat çeken Erdoğan, Türkiye’nin coğrafi konumu itibarıyla, Batı’da bu bölgeye yönelik üretilen çözüm stratejilerinde önemli bir yere sahip olduğunu hatırlattı. Başbakan, İslam ile demokrasiyi bağdaştıran nadir ülkelerden biri olduğunu, dolayısıyla bölgedeki demokratik reform sürecini hızlandırabileceğini de vurguladı. Ankara’nın Ortadoğu’da bir taraftan demokrasi ve istikrar sağlanması için çaba sarf ettiğini ifade eden Başbakan, öte yandan ise ekonomik kalkındırma alanında ciddi gayretleri bulunduğuna dikkat çekti.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Irak’taki NATO eğitim misyonuna katıldığını hatırlatırken Türk şirketlerinin ise komşu ülkede 3,5 milyar dolarlık inşaat projeleri taahhüt ettiklerine dikkat çekti. PKK sorununu ABD ve Avrupa ortaklarıyla beraber çözmeye kararlı olduklarını vurgulayan Başbakan, uluslararası camiaya “Irak için bir barut fıçısı olan Kerkük”ten gözlerini ayırmaması çağrısı da yaptı.