Münih’te NSU kurbanları anısına anıt tahtası çakıldı

Almanya'da 2000 yılından itibaren göçmen kökenli vatandaşlara yönelik Neonazilerin işlediği cinayetlere Münih'te kurban giden iki vatandaşın anısına anıt tahtası çakıldı.

Almanya’da 2000 yılından itibaren göçmen kökenli vatandaşlara yönelik Neonazilerin işlediği cinayetlere Münih’te kurban giden iki vatandaşın anısına anıt tahtası çakıldı. Anıt tahtaları kurbanların öldürüldüğü Bad Schachaner ve Trappentreus sokaklarında söz konusu esnafların cinayet öncesi işlettiği dükkanların duvarına monte edildi.

Anıt tahtalarının üzerinde manav işleten Habil Kılıç ve Yunan kökenli çilingir Theodoros Boulgarides hakkında bilgiler yer aldı. Nasyonal Sosyalist Yerlatı (NSU) adlı terör örgütü tarafından cinayetlerin biri 29 Ağustos 2001, diğeri de 15 Haziran 2005’de işlendi.

Dün öğleden önce Münih İkinci Belediye Başkanı Christine Strobl ve Bavyera Eğitim Bakanlığı Devlet Sekreteri Georg Eisenreich’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda vatandaşın katıldığı anıt törenine bazı kurban ailelerinin yakınları da katıldı. Bazı kurban aileleri anıt konusundaki fikirlerinin dikkate alınmadığı gerekçesiyle açılış törenine katılmadı.