Murat Kurnaz terörist değil!

Almanya'nın Bremen eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Walter Wilhelm, Guantanamo üssünden serbest bırakılan Murat Kurnaz'ın terörist olmadığını söyledi

Wilhelm, bugün Berlin’de Federal Meclis Araştırma Komisyonunda tanık olarak verdiği ifadede, ailesi Bremen kentinde yaşayan Kurnaz’ın tehdit oluşturmadığını belirterek, “Murat Kurnaz İslamcı, ancak terörist değil” dedi.

Anayasayı Koruma Dairesinin Kurnaz hakkında bir dosya hazırlamaya devam ettiğini ifade eden Wilhelm, ancak kendisinin artık izlenmediğini kaydetti.

Eski Alman hükümetinin, 2002 yılında Kurnaz’ın serbest bırakılmasına dair teklif almasına rağmen serbest bırakılmaması için çaba harcayıp harcamadığı
sorusuna da Wilhelm, “Böyle bir soru sorulmamalı. Bir kişinin Guantanamo’da tutulmasına çalışılmasını anlayamıyorum” yanıtını verdi.

Kurnaz’ın telefon görüşmelerini de hiçbir zaman dinlemediklerini kaydeden Wilhelm, “Kurnaz’ın kötü gösterilmesi için bazı dosyaların değiştirildiği”
yolundaki haberleri de saçmalık olarak nitelendirdi.

Stern dergisinin internet sayfasında yer alan bir haberde, Anayasayı Koruma Dairesinin bu amaçla bazı dosyaları değiştirdiği öne sürülmüştü.