‘Muş Sevgi Kapısı Projesi’nin ikincisi başladı

Kalkınma Bakanlığı'nca Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında desteklenen ikinci 'Muş Sevgi Kapısı Projesi', Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yürütücülüğünde Yeşilyurt Çocuk ve Gençlik Merkezi binasında başladı.

Kalkınma Bakanlığı’nca Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında desteklenen ikinci ‘Muş Sevgi Kapısı Projesi’, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yürütücülüğünde Yeşilyurt Çocuk ve Gençlik Merkezi binasında başladı.

        Projeyle Muş’ta ailesine ekonomik katkı sağlamak amacıyla bayanlara yönelik açılan halı-kilim kursu, dikiş-nakış kursu, takı tasarımı kursu, filografi kursu, ebru kursu ve ahşap boyama kurslarına katılmaları ve meslek edinmeleri ile sokakta çalışan ilk ve orta öğretimdeki çocukların okula devam etmelerini, sportif ve kültürel faaliyetlere katılmalarını ve bu şekilde psikososyal gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanıyor.

        Sevgi Kapısı Proje Koordinatörü Sebahat Karaçelik, geçen yıl açılan kurslara bu yıl da ciddi bir rağbet olduğunu belirtti. Karaçelik, “Geçen yıl ilki gerçekleştirilen söz konusu projeyle oldukça geniş bir kitleye ulaşmış olup, bu yıl da aynı felsefeyle çalışmalarımıza başlayarak Muş Halk Eğitim ve ASO Müdürlüğü ile işbirliği içinde açmış olduğumuz ve uygulamaya aldığımız kurslarımızla 500 kadınımıza ve yine beraberinde çocuklarına ulaşmayı hedeflemekteyiz. Ayrıca, yine proje kapsamında açılan kreş ve anasınıfı faaliyetleriyle kursiyer bayanlarımızın çocuklarının temel ana sınıfı-kreş eğitimi almaları ve bu şekilde bayanlarımızın daha güvenli bir ortamda hizmet görmeleri de söz konusu hizmetlerimiz arasında yer almaktadır. Proje kapsamında yaptırılan çocuk parkı ile de yörede yaşayan çocuklarımızın sosyal ve bedensel açıdan desteklenmeleri de hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Ayrıca, proje kapsamında açılan okuma salonu ile sinevizyon odası ve internet kullanımının bilinçlendirilmesi konusunda kurulan bilgisayar odasından da özellikle kurslarımıza katılan kadınlarımızın çocukları ile sokakta çalışan çocuklarımızın sınırsız faydalanması ve proje bitimine yakın farklı tarihlerde yapılması planlanan gezi ve piknik gibi faaliyetlerden, yine söz konusu çocuklarımızın faydalanmaları amaçlanmaktadır. dedi.

        Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hamdullah Karasu da ildeki SODES projeleri kapsamında ikinci Sevgi Kapısı Projesi’nin müdürlükleri tarafından yürütüldüğünü ifade etti. Karasu, “Sevgi kapısı SODES projesinde amaç dezavantajlı kesimlerden olan kadınlar, çocuklar, gençlerimizi bir araya getirip, onları sokaktan kurtarmak, kadınlarınıza yetecek el becerileri ile para kazanmak, maddi manevi destek olmaktır.” dedi.