MÜSİAD çilek ve kestanenin ıslahını tartıştı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Gıda ve Tarım Sektör Kurulu, Bursa'nın meşhurları; çilek ile kestanenin ıslah ve ihya konularını ele aldı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Gıda ve Tarım Sektör Kurulu, Bursa’nın meşhurları; çilek ile kestanenin ıslah ve ihya konularını ele aldı.

    MÜSİAD Dernek Merkezi’nde gerçekleştirilen Gıda ve Tarım Sektör Kurulu Toplantısı’na; MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni, MÜSİAD Bursa Şubesi Gıda ve Tarım Sektör Kurulu Başkanı Burhan Sayılgan, Uludağ Sebze Meyve Mamulleri İhracatçı Birliği (UMSMİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özkan Kamiloğlu, Bursa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür yardımcıları Ömer Ceylan ve Mehmet Sülün, Kızıklar Köyü Kaplangazi Vakfı Başkanı Ertuğrul Sünel, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Koordinatörü Dr. Burhan Erenoğlu ile çok sayıda işadamı katıldı.

    Dünyanın en kaliteli çilek ve kestanelerinin yetiştiği iller arasında yer alan Bursa’da, çilek ve kestanenin değerlerinin yeterince bilinmediğine dikkat çeken Burhan Sayılgan, “MÜSİAD Gıda ve Tarım Sektör Kurulu olarak, masa etrafına topladığımız bilirkişilerle, elde edeceğimiz sonuçlar ile hem çilek hem de kestanenin yeniden ıslah edilmesini sağlamak ve bu ürünlerin üretimin eski rakamlara ulaşmasını sağlamak arzusundayız.” diye konuştu.

    Burhan Sayılgan, çilek ve kestanedeki üretim ile kalitenin düşüş trendine girmesi hakkında şunları söyledi: “Köylünün köyleri terk edip, genç nüfusun şehirlere inmesi, köylünün yaş seviyesinin artması, çiftçinin alım ve takip masrafları gibi konular, bu ürünlerin üretimini ciddi şekilde etkilemiştir. Bugün köylerdeki 15-20 yıllık çilek fidelerinin dekarına 3 ton civarında ürün almamız gerekirken, bu rakam 500-600 kilo seviyelerinde. Bu durum sadece çilekte değil kestane için de geçerli. Bu bağlamda, her kurum kendi üzerine düşeni yapsa bu önemli sorunların 3 yıl içerisinde çözülebilmesi mümkün.”

    Burhan Sayılgan’ın ardından konuşan UMSMİB Başkan Yardımcısı Özkan Kamiloğlu ise çilek ve kestanedeki üretimlerin ve kalitenin arttırılması yönünde alınacak kararların iyi tespit edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Özkan Kamiloğlu, kalite ve üretim miktarının artırılmasının yanında ürünlerin saflığının korunması gerektiğini belirtti. Kamiloğlu, Bursa çileği ile kestanesinin, piyasada kabul gören en önemli özelliğinin saflık olduğunu söyledi.

    Kestane ile çileğin ihya ile ıslah konularının ele alındığı toplantının sonunda konuşan MÜSİAD Bursa Şubesi Hasan Çepni ise “Biz, şehre hangi alanda olursa olsun hizmet etmek istiyoruz. Çalışmalarımızı gerek tarım gerek turizm gerekse de sanayi demeden yürütüyoruz. Bursamızın değerlerini yaşatmak için biz MÜSİAD olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Kısacası doğru projeler ile şehrimiz kazansın diye çabalıyoruz.” diye konuştu.