MÜSİAD iş dünyasını Mardin’de topluyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, MÜSİAD Türkiye'de büyümenin sistematiğini Mardin'de yapacağı 83. Genel İdare Kurulu toplantısında masaya yatıracak.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, MÜSİAD Türkiye’de büyümenin sistematiğini Mardin’de yapacağı 83. Genel İdare Kurulu toplantısında masaya yatıracak. Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinde 600’ü aşkın sanayici ve işadamını Mardin’de buluşturacak olan ve 22 – 23 Kasım tarihilerinde gerçekleşecek olan toplantıya aralarında bakanların da bulunduğu çok sayıda ekonomist ve akademisyenin de katılması bekleniyor.

MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet Ali Dündar, Mardin’de ilk kez kapsamlı bir toplantının gerçekleştirileceğini söyledi. Toplantının Mardin’de düzenleniyor olmasının şehrin sosyal ve ekonomik kalkınması için çok önemli olduğunu vurguladı.

‘Türkiye’de Büyümenin Sistematiği’ başlığı altında geçekleştirilecek olan toplantı için yaklaşık iki aydır hazırlıklarının sürdürdüklerini ifade eden Dündar, “Mardin gerek sosyal gerekse de ekonomik alanda yükselişine hepimiz tanıklık etmekteyiz. Önü açık geleceği parlak olan Mardin’den MÜSİAD olarak ülkemizdeki büyümenin sistematiğini buradan bakma imkanımız olacak. Toplantımıza iş dünyasında çok yoğun bir katılımın olmasını beklemekteyiz. MÜSİAD- Genel İdare Kuruluna yurt içi ve yurt dışından aralarında bakan ve bürokratlarımızın da olduğun yaklaşık 500 ile 600 arasında davetli katılacak. Avrupa’nın farklı ülkelerinden 40’a yakın işadamı toplantıya gelecek. Ülkemizin büyüme sistematiğiyle ilgili Akademisyenlerimiz yapacakları sunumlarla bizlerle görüşlerini paylaşacaklar. Toplantımızdan verilen ve ortak görüşler diğer derneklerimize ve bütün ekonomi çevrelerimize de önemli katkılarda bulunacaktır. İş dünyası için bu veriler büyük önem taşıyor. Bizler bu toplantıyı Mardin’in geleceği açısından çok fazla önemsiyoruz. Mardin’e gelecek olan iş adamlarımızın ekonomik evlilikler ve ortaklılar açısından kentin mevcut potansiyelini görme fırsatı bulacak ve bu konuda yapabilecekleri katkılar ve yararlanmak istedikleri alanları tartışma fırsatı bulabilecekler.” dedi.

“MARDİN’İN GÜVENLİK KONUSUNDA HİÇBİR ZAFİYETİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Yaşanan barış süreci ve bölgeye getirdiği olumlu havanın yansımalarını fazlasıyla yaşayıp gördüklerini ifade eden Dündar, “Mardin’in güvenlik açısından hiçbir zaafiyetin söz konusu bulunmuyor. Bu anlamda Mardin’in Türkiye’deki en güvenlikli şehirler sıralamasında zirvede yer alıyor. Ekonomik yatırımların en öncelikli irdelediği konuların başında güvenlik ve huzurdur. Toplantımız, ekonomik yatırım ve sermaye sahiplerinin bölgeye gelişi açısından de çok önemli. Şehrimize gelecek olan misafirlerimiz artık burada güvenlik zafiyetinin olmadığını bizzati kendileri gözlemleme fırsatı bulacaklar. Barış süreci ile Mardin’de yatırımların daha rahat yapılabileceğini anlatacağız.” ifadelerini kullandı.

Demokratikleşme paketi ile atılan adımların herkes tarafından takdirle karşılandığını da dile getiren Dündar, şöyle konuştu: “Bu adımlar periyodik olarak devam etmesi gerekiyor. Yaşanan sürecin ekonomiye yansımasını ancak bu gibi organizasyonlarla ortaya çıkarabiliriz. İşadamlarını davet edip ‘gelin burayı görün’ diyeceğiz. Burada güvenlik zafiyetinin olmadığını avazımız çıktığı kadar haykıracağız. Buradaki potansiyelin artık farkına varın diyeceğiz. Bazı sektörler dışında tüm sektörlerin burada yatırım yapıp pazar bulabileceklerini anlatacağız. Ortadoğu’ya açılan Mardin kapısında yerlerini almalarını isteyeceğiz, Hükümetimizin uygulamaya koyduğu teşvik paketlerinin işadamlarımıza olan verimliliğini anlatacağız.”