MÜSİAD’dan dış tanıtım atağı

Türkiye'nin dış ülkelerde tanıtımı ve ticareti geliştirme amacıyla Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen iş gezileri sürüyor.

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan ve Cezayir’e iş heyeti gönderen MÜSİAD, önümüzdeki haftalarda Güney Afrika Cumhuriyeti, Pakistan, Ürdün, BAE, İran, Kuveyt, Mısır, Bosna Hersek ve Fas’ta tanıtım çıkarması yapacak. MÜSİAD heyetlerince gerçekleştirilen iş gezileri 2006 yılında da hız kesmeden sürüyor.

Türkiye’nin dış ülkelerde tanıtımı ve dış ticareti geliştirme amacıyla düzenlenen iş gezileri çerçevesinde, yılbaşından bu yana S. Arabistan’a ve Cezayir’e heyet gönderen MÜSİAD, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında 9 ülkeye daha iş gezisi düzenleyecek.

Genel Başkan Dr. Ömer Bolat’ın yaptığı yazılı açıklamaya göre, MÜSİAD heyetleri Mart ayında Güney Afrika ve Pakistan’a, Nisan’da Ürdün, BAE ve İran’a, Mayıs ayında Kuveyt’e, Haziran’da ise Bosna Hersek, Mısır ve Fas’a giderek tanıtım çalışmaları yapacak.

MÜSİAD Başkanı Bolat, temaslar sırasında Türkiye’nin dış tanıtımına ve ihracatının artırılmasına yönelik bilgi sunduklarını ve iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin gelişmesine yönelik atılması gereken adımlar üzerinde görüş alışverişi yapıldığını açıkladı.

Bolat, Cezayir’de iki ülke arasındaki ticaretin önünde yer alan Cezayir’deki yüksek gümrük vergisi oranlarının düşürülmesi, Türkiye’nin uyguladığı vize zorluklarının hafifletilmesi, Cezayir’in Türk bankalarından alınmış teminat mektuplarını geri çevirmesinin engellenmesi ve iki ülke arasında muhabir banka eksikliğinin giderilmesi gibi konuların gündeme geldiğini söyledi.