Müslüman mahallesinde salyangoz

Saadet Partisi (SP) İzmir İl Gençlik Kolları, hükümetin mevzuatla domuz ve at eti satışını serbest bırakmasını, ilginç bir gösteriyle eleştirdi.

SP İzmir Gençlik Koları’nın düzenlediği temsili ‘Domuz eti’ protestosunda ‘Ak Kasap’ adındaki temsili bir kasap, tezgâhında sergilediği domuz etini karıştırıp vatandaşlara satmaya kalkınca büyük tepki topladı.

AB’ye uyum çerçevesinde hazırlanan gıda mevzuatında domuz ve at etinin kasaplık hayvanlar olarak serbest bırakılması, Gençlik Kolları tarafından düzenlenen gösterili basın açıklaması ile protesto edildi.

Temsili gösteride ‘Ak Kasap’ adını taşıyan kasabı temsil eden Saadet Partili bir genç, tezgâhında dana ve kuzu etinin yanı sıra domuz etini de satışa sundu. Etler birbirine karıştırıldı. Vatandaşı temsil eden gençler ise domuz etinin satışa sunulmasına tepki gösterdi.

“Domuz eti istemiyoruz. Burası Müslüman bir ülke. Milletimizin boğazından haram lokma geçirmeye hükümetin hakkı yok” diyen vatandaşlar, domuz etinin serbest bırakılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Temsili gösterinin ardından basın açıklaması yapan SP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Cenk Kılıç, “Elimde gördüğünüz Resmi Gazete nüshasında belirtildiği üzere AK Parti hükümeti domuz ve at etini kasaplık hayvan içerisine ilave etti. Bundan sonra hiçbirimiz gönül rahatlığı ile et ürünü alamayız, yememiz mümkün olmaz. Dana ve koyunların kesildiği mezbahada domuzlar da kesilecek. Aynı aletler kullanılacak. Etleri, yağları, kanları karışacak. Zaten kemiksiz dana eti ile kemiksiz domuz etini ayırmamız mümkün değildir. Kaçak at ve domuz kesimi bile önlenemezken, AK Parti hükümeti buna resmen izin veriyor” diye konuştu.

Durumun ciddi olduğunu ve milletin en hassas noktalarından birisi olan domuz etine serbestliğin izahı olmadığını belirten Kılıç, İslamiyet’in domuz etini kesinlikle yasakladığını hatırlattı. Bu hayvanın kendi pisliğini bile yiyen necis bir hayvan olduğunu bildiren Kılıç, vatandaşların da bu duruma tepkisini koyması gerektiğini vurguladı.

“Geçtiğimiz yıllarda İzmir’de bir çiğ köfteci bilmediği halde domuz eti kullandığı ortaya çıkmadı mı? Aylarca vatandaşlarımız hastanelerde tedavi gördüler. Bugün dünyadaki tüm üniversitelerde yapılan araştırmalar domuz etinin insan vücuduna hastalık geçirebilecek en elverişli et olduğunu ispatlamıştır. Durum ciddidir. Bundan böyle hiçbirimiz rahatlıkla bir lahmacun yiyemeyiz” şeklinde konuşan Kılıç, milletin hassasiyetlerine özen gösterilmediğini vurguladı.

Hükümeti istifaya çağıran Kılıç, “Hükümet bu uygulamayla Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya çalışmaktadır” dedi.