‘Müslümanlar Filistin’e yardım etmeli’

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Hamas'ın zaferiyle gelir kaynakları kesilen Filistin'e Müslüman ülkelerin yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Müslümanlara Filistinliler için yardım fonu oluşturmaları çağrısı yapan Hamaney, “Bu yardımlar Müslümanlarla Filistin davası arasında önemli bir bağ kuraracaktır ve bunun dünyada da önemli bir etkisi olacaktır” şeklinde konuştu.

Hamas’ın zaferini tatlı bir sürpriz olarak nitelendiren Hamaney, Allah’ın vaadinin gerçekleştiğini söyledi. Hamaney, Gazze’nin İsrail işgalinden kurtulmasından sonra Hamas’ın seçim zaferi elde etmesinin Filistinlilere tüm kapıların kapandığı sırada gerçekleştiğine dikkat çekti.

Zaferlerin, İsrail’e karşı direnişin bir sonucu olduğunu ifade eden Hamaney, Filistin halkının da Hamas’a oy vererek direnişin sürmesini tercih ettiğini vurguladı.

İsrail’i tanımayı kabul etmeyen ve İsraillilerle müzakerelere yanaşmayan Hamas’ın bu pozisyonuna destek veren Ayetullah Hamaney, Filistinli mültecilerin geri dönmesini ve Kudüs’ün Filistin’in başkenti olmasını isteyerek, bu kırmızı çizgilere gösterilen saygıyı, zafere giden tek yol olarak adlandırdı.

Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal ise, İran’ın Filistin politikasını takdir ettiklerini ifade etti ve Hamaney’in Hamas’ın zaferinden İran’a pay çıkarmasına atfen, “İranlıları bu zaferden dolayı tebrik ediyoruz” dedi.