Müslümanlar kiliselerde aşurenin önemini anlattı

Dünyayı saran karikatür krizinden sonra medeniyetler çatışması tartışmaları devam ederken Belçika'nın Gent şehrindeki kiliselerde dün pazar ayininden sonra Müslüman temsilcilerin kürsüye çıkarak aşurenin önemini anlattı.

Kültürlararası Diyalog Platformu (İDP) Gent şubesinin geleneksel hale getirdiği ve her yıl bu dönemde dinler arası diyalog çalışmalarında ortak projelere imza attıkları Katolik ve Protestan kiliselerde, aşurenin Müslümanlar için önemi anlatılıyor ve sonrasında kilise cemaatine aşureler ikram ediliyor. Bu yıl da Gent’teki dört değişik kilisede Pazar ayininden sonra yapılan konuşmalarda Belçikalılara aşurenin aslında ortak bir değeri olduğu vurgulandı. Aşurenin Hz. Nuh’un kurtuluşun bir simgesi olduğu gibi, Müslümanlarla Hıristiyanların ortak inançları olan birçok peygamberin aşure gününde dert ve sıkıntılarından kurtuldukları anlatıldı.

İkram edilen aşurelerin tadını çok beğenen Belçikalılar ise aşure organizasyonu çok anlamlı bulduklarını ifade ettiler. İDP temsilcisi İsmigüzel Okur, “Son günlerde yaşanan karikatür krizinden dolayı gerilen ilişkileri yumuşatmak adına kilislerde aşure dağıtma ve onu tanıtma çabasına girdik.” dedi. Kutsala saygının esas olarak alınması gerektiği üzerinde duran Okur, inançlı Hıristiyanların karikatür olayından çok rahatzsız olduğuna dikkat çekti.