‘Müslümanlara hakaret’ uyarısı

ABD'nin eski başkanı Bill Clinton, Hz Muhammet'in karikatürlerinin Danimarka ve Norveç gazetelerinde yayınlanmasının ardından, ''Müslümanlara hakaret'' edilmesine karşı olduğunu açıkladı.

”Bu korkunç örnek Avrupa’nın kuzeyinde Danimarka’da yaşandı, Bu karikatürler, tamamen İslam’a hakaret. Biliyorsunuz ki Avrupa’da son 50 yıldır sürdürdüğümüz savaşım, Yahudilere karşı önyargıları kırmaya, Yahudi karşıtlığına karşı mücadeleye yönelikti.”

Clinton, ”Ve şimdi ne yapmaktayız? Yahudi karşıtı önyargıların yerine İslam karşıtı önyargıları mı koyuyoruz? İnsanlar hoşlarına gitmeyen haberleri gördüğünde bir dinin, bir inancın, bir halkın tamamına mı çatacaklar? diye konuştu.

Bu arada, Lübnan Dışişleri Bakanı Fevzi Salluh da Danimarka ve Norveç basınında Hz Muhammet’in karikatürlerinin yayınlanmasını kınadı.

Lübnanlı Bakan, ”Özellikle gerginliğin azaltılması için çaba sarf edilmesinin gerektiği mevcut durumda böyle uygulamalar karşısında sessiz kalmak mümkün değil” ifadesini kullandı.

Danimarka’nın muhafazakar gazetesi Jyllands-Posten’in 30 eylülde ”ifade özgürlüğü” adına yayınladığı 12 serilik Hz Muhammet karikatürlerine, Norveç gazetesi Magazinet de 10 ocakta yer vermişti.

Karikatürlerin yayımlanması, İslam dünyasının tepkisini çekti ve birçok Müslüman ülke, örgüt ve kurum Danimarka ve Norveç ürünlerini boykot çağrısında bulunmuştu.

-İSKANDİNAV ÜLKELERİ ÖNLEM ALIYOR-

Bu arada, birbiri ardına gelen boykot çağrıları ve protestolardan sonra, başta Danimarka olmak üzere bütün İskandinav ülkelerinin Ortadoğu’daki vatandaşlarını korumak için önlem almaya başladığı bildirildi.

Danimarka Kızılhaç’ı, doğrudan tehditler üzerine Gazze ve Yemen’deki çalışanlarından ikisini çekerken, Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Cezayir, Mısır, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan, Suriye ve Pakistan’da bulunan vatandaşlarına ihtiyatlı olmaları çağrısında bulundu.

Norveç Dışişleri Bakanlığı, Filistin topraklarında yardım çalışmalarına katılan 2 vatandaşını geri çağırırken, bugün bölgeden ayrılan bu kişiler dışında bölgede başka Norveç vatandaşı olmadığı belirtildi.

Bakanlık, bütün tehditlerin ciddiye alındığını kaydetti.

İsveç’teyse Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarından Gazze ve Batı Şeria’ya gitmemelerini istedi.