‘Müslümanların hassas değerlerine dokundular!’

İngiliz Muhafazakar Parti Başkan Yardımcısı Sayeeda Warsi, Danimarka'da Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerin Müslümanların hassas değerlerine dokunduğunu belirterek gazetelerin daha sorumlu davranması gerektiğini söyledi.

Türk Dialog Vakfı Direktörü İsmail Hakkı ve CİHAN muhabirini makamında kabul eden İngiliz Muhafazakar Parti Başkan Yardımcısı Sayeeda Warsi, önemli açıklamalarda bulundu. David Cameron’un yakın zaman önce parti liderliğine geçmesinin ardından iktidara göz diken muhafazakarlar, anketlerin de gösterdiği şekilde İşçi Partisi’ne hızla yaklaşıyor. Gelecek seçimler için büyük şanslarının olduğunu belirten Warsi, başta lider Cameron olmak üzere partinin genç bir kadroya sahip olduğunu ve İşçi Partisi’ne her gün biraz daha yaklaştıklarına dikkat çekiyor.

-“Türkiye’nin AB üyeliği İslam dünyası için de çok önemli”-

İngiltere’nin Türkiye’nin yanında olduğuna işaret eden Warsi, “İngiltere, Türkiye’yi ciddi destekliyor. Biz de bundan uzaklaşmayacağız. Türkiye çok önemli bir noktaya geldi. Türkiye’nin AB üyeliği İslam dünyası için de çok önemli. Bizler de iktidar olduğumuzda Türkiye’ye olan güçlü desteğimizi göstereceğiz.” diye konuştu. İngiltere’deki Türk toplumuyla nasıl irtibata geçebileceği konusunda yardım isteyen Warsi, sadece belli bir topluluktan politikacı çıkması anlayışına karşı olduğunu belirterek, tüm etnik topluluklarla bağlantı kurmak istediklerini kaydetti. İngiliz müslüman topluluklarının da bir çok sorunu olduğunu vurgulayan Warsi, İngiliz müslümanları arasında ciddi eşitsizlikler olduğunu, özellikle kadınların eğitim alanındaki eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini savundu.

-“Karikatürler Müslümanların hassas değerlerine dokunmuştur”-

Danimarka’da Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin yayımlanmasına tepkisini de dile getiren Warsi, “Olaydan sonra özellikle televizyon kanallarına çıkıp karikatürleri kınadım. Bence bu bir saldırıdır. İslam zaten ifade özgürlüğünü savunuyor. Ben bu ülkedeki müslümanların kendi dinlerini tartışmaktan korkacaklarını sanmıyorum. Ancak bu karikatürler müslümanların hassas değerlerine dokunmuştur.” diye konuştu.

-“Gazetecilerin hakkı ve sorumlulukları başka kavramlardır”-

Gazetecilerin hak ve sorumluluk farkına işaret eden Warsi, “Bu gazetelerin bunları yazıp çizmeye hakları olabilir ama bunları yayınlamama gibi bir sorumlulukları da var. Toplumun değerleri ile ifade özgürlüğü arasında belli çizgiler vardır. Ben bu karikatürler Avrupa’da Müslümanları anlama noktasında oluşan yeni anlayışa zarar vermiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Parti olarak diyalog faaliyetlerini desteklediklerini ifade eden Warsi, dinler arası diyalogun kendileri için çok önemli olduğunu ifade ederek, “Parti Liderimiz David Cameron’da bunu açıkca destekliyor. Her şeyden önce şunu anlamamız gerekiyor.” dedi.

Parti içi gelişmeleri de anlatan Warsi, David Cameron’la birlikte önümüzdeki seçimler için emin adımlarla yürüdüklerine dikkat çekerek, “Britanya’yı daha iyi anlayan bir partiyiz” dedi. Son olarak İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşlarına seslenen Warsi, Muhafazakar Parti ile irtibata geçmeleri mesajını vererek, “Sizler de bu partinin içinde yer almalısınız. Dışarda kalıp eleştiri yapmakla olmaz.” tavsiyesinde bulundu.