Müslümanlarının İstanbul zirvesi

İstanbul'da iki gün sürecek uluslararası konferansta Avrupa Müslümanları "Aşılacak Engeller ve Fırsatlar"ı konuşacak.

Dünyanın önde gelen Müslüman liderleri, akademisyenleri ve düşünürleri, 1-2 Temmuz 2006 tarihleri arasında İstanbul’da bir araya gelip, bugün Avrupa’daki Müslümanların karşılaştığı sorun ve fırsatları tesbit edecekler.

Konferans ile ilgili olarak Londra’daki Yabancı Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenleyen Prof. Tarıq Ramadan ve Sarah Joseph, iki gün sürecek etkinlikte, odak noktayı “Avrupa”nın oluşturduğunu belirterek, etkileşim, iletişim, diyalog sağlanması ve yeni iletişim ağlarının kurulmasını amaçladığını ifade ettiler.

—Saldırılar sonrası durum —

Yakın zamana kadar yaşanan olaylar, Avrupa’da yaşayan 15 milyon üzerindeki Müslümanın durumunu çok keskin bir şekilde gözler önüne serdi. Hz. Muhammed’i yeren karikatürler yayınlandıktan sonra ortaya çıkan tartışmalar, Londra ve Madrid’de yaşanan bombalama olayları, İslamofobi ve genç Müslümanlar arasında ortaya çıkan aşırı dincilik akımı: Tüm bu konuların acilen tartışılması ve kesin çözümleri konferansın ana gündemini oluşturuyor.

Avrupa’nın Müslümanları, bu ihtiyacını yerine getirmeye ve tartışmaları, daha çok vatandaşlık, kimlik ve bağlılık gibi temel konulara odaklamaya çalışacak.

Konferansın konuşmacılar arasında İslam Konferansı Örgütünün (İKÖ) Genel Sekreteri Sayın Profesör İhsanoğlu, Bosna Müftüsü Reis-ül Ulema Mustafa Çeriç, Mısır Müftüsü Şeyh Ali Gomaa, Profesör Tariq Ramadan, Malezya eski Başbakanı Anwar İbrahim ve televizyon vaizi Amr Khaled yer alıyor.

—Mekke Deklerasyonu’nun temeli—

Önemli Avrupalı Müslüman kuruluşlarının ve şahsiyetlerinin oluşturduğu bir yönetim grubu tarafından düzenlenen konferans, Avrupa’da Müslüman topluluğundaki diyalogun geliştirilmesine yardımcı olacak ve Avrupa’daki çevre ve koşullara olumlu entegrasyonun sağlanması için duyulan ihtiyaçları araştırmayı amaçlıyor.

Etkinlik, ayrıca İKÖ’nün 2005 Aralık ayında düzenlenen zirve toplantısında yapılan Mekke Deklarasyonunun da temelini atmayı ve artık şiddetin reddedilmesi konusunda sesini duyurmayı amaçlıyor.