Müslümanlık’ta Alevilik’e farklı bir bakış açısı

Müslümanlık'ta Alevilik'in yeri ve önemi üzerine farklı bir bakış açısıyla Yazar İhsan Ünlü tarafından kaleme alınan 'Alevilik Müslümanlık mı?' adlı kitap, Popüler Yayınevi tarafından yayınlandı.

Kitabında Alevilikle ilgili inanç ve değerleri taşıdığını iddia eden bazı kişilerin yeterli bilgi ve donanıma sahip olmadıklarının üzerinde duran Yazar İhsan Ünlü, “Bu insanlar Ehl-i Beyt nedir?, 12 imamlar kimlerdir?, bu insanlar nasıl bir hayat yaşamışlar, neye hizmet etmişlerdir? gibi sorular, eserlerinde ne yazık ki çoğu zaman yanıtını bulamamıştır. Bu bilgi çağında her türlü hurafe ve kulaktan dolma bilgiler yerine doğru ve güvenilir kaynaklara yönelmeliyiz. Bizim gayemiz temel kaynaklar ışığında bir nebze de olsa hakikate giden yolu gösterebilmektir. Yüce Rabb’imden isteğim bu eserin hayırlara vesile olmasıdır.” diyor.

Yazar Ünlü, bazı yazarların Aleviliği İslam dışı bir inanış gibi gösterme gayretleri içinde olduklarına dikkat çekerek, “Bu düşünce, kendisini Müslüman olarak gören ve elinden geldiği kadarıyla da inancını yaşamaya çalışan milyonlarca insanımızı rencide ediyor. İşte bu yüzden ‘Alevilik Müslümanlık mı?’ derken onların içinden birisi olarak bu konuyu öz kaynaklarına dayanarak irdelemeye çalıştık. Alevi-İslam ilişkisini kurmaya çalışırken, özellikle hepimizi birleştiren ve aynı ortak paydada buluşturan Ehl-i Beyt sevgisi üzerinde durduk.” ifadelerine yer veriyor.

Kendisinin de Alevi bir kökenden geldiğini belirten Ünlü, bazıları tarafından sanki bir tarafta Ehl-i Beyt savunucuları, diğer tarafta da Ehl-i Beyt karşıtı insanlar varmış gibi lanse edilmeye çalışıldığını ileri sürerek, “Asırlardır aynı Allaha, Kitaba ve aynı Peygambere inanan, aynı kıbleye yönelen, sevinçte ve üzüntüde aynı duyguları yaşayan bu vatanın insanları ne hikmetse bugün ayrı din mensupları gibi gösterilmeye çalışılıyor.” diye konuşuyor.

Günümüzdeki Alevilikle ilgili birçok soruna kitabında değinen Ünlü, kendi değerlerinden ve kültüründen uzaklaşmış gençler olduğunu; bu gençlerin bir kısmının ideolojik akımlar ve misyoner tuzakları için kolay bir av olayabileceğine dikkat çekiyor. Yazar, “Kendi değerlerinden uzaklaşan bir gençliğin feryadı kulakları tırmalıyor.” diyerek bu sorunun giderilmesini ise işin erbabı ilim adamlarının meseleyi ele almalarında görüyor.

1966 yılında Amasya’nın Sarayözü köyünde dünyaya gelen Yazar İhsan Ünlü, 1991 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1992 yılından beri öğretmenlik yapan Alevi kökenli Yazar İhsan Ünlü, Alevilik ve Ehl-i Beyt üzerine araştırmalar yapıyor. Halen Kemah Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak görev yapan yazar Ünal, evli ve iki çocuk babası.