Mustafa Çulcu: Aldığımız terbiye istifayı gerektirdi

MHK eski başkanı Mustafa Çulcu, ekibiyle birlikte görevde bulundukları 1.5 yılda iyi bir dönem geçirdiklerini ifade ederek, ''1.5 yıllık görevimizde MHK'nın başarılı olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu’nun (MHK) eski başkanı Mustafa Çulcu, ekibiyle birlikte görevde bulundukları 1.5 yılda iyi bir dönem geçirdiklerini ifade ederek, ”1.5 yıllık görevimizde MHK’nın başarılı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Çulcu, AA’ya yaptığı açıklamada, her görevin, başlangıcı olduğu gibi bir de sonu olduğunu ifade ederek, ”1.5 yıl önce bu göreve geldik, bugün de tamamladık. Yeni gelen ekibe, sayın başkan Hilmi Ok ve diğer ekip arkadaşlarına, bundan önceki süreçte neler yaptığımızı genel bir değerlendirme ve genel bir özetle anlattık. Bundan sonraki süreçte neler yapabileceğimiz ile ilgili projelerimizi onlara bildirdik, çünkü yakın bir zamanda yeni sezon başlayacak. Hakemler yeni sezon hazırlıklarına başlayacaklar. Gerek fiziksel, gerekse de mental hazırlıklara başlayacaklar. Sezon öncesi fiziksel kapasiteyi artırıcı eğitimleri var. Sonra, bir önceki sezonun maçlarıyla ilgili genel bir değerlendirme var. Yeni sezona bir altyapı oluşacak. Bunun değerlendirmesini yaptık. Yeni arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Onlara başarılar diliyorum” diye konuştu.

”ALDIĞIMIZ TERBİYE İSTİFAYI GEREKTİRDİ”

Görevde bulundukları süreçte, aldıkları kararlar ve yaptıkları çalışmalarla başarılı olduklarını savunan Mustafa Çulcu, şunları kaydetti:

”Türkiye’ye yeni hakemler ve yeni yüzler kazandırdığımızı düşünüyorum. Çocuklar gerçekten başarılı oldular. Göreve geldiğimizde sezonun ortalarıydı, genç bir hakeme maç vermiştik. Hakemimiz Kamil Abitoğlu idi. Çok genç bir hakem olmasına rağmen, bu arkadaşımız bir sonraki sezonun sonlarındaki Fenerbahçe-Trabzonspor derbisini yönetebilecek kapasiteye geldi. Hüseyin Göçekler, Cem Dedalar, Barış Şimşekler, Halit Özkahyalar ve daha ismini sayamadığım pek çok arkadaşımızı Turkcell Süper Lig’e sunduk ve onlar da başarılı oldular. İyi bir sezon geçirdiğimizi düşünüyoruz, ancak mutlaka bir kan değişikliği gerekebilir.

Futbol Federasyonu başkanımız da genel kuruldaki konuşmasında, kurullarda değişiklik yapacağını ve bundan sonraki süreçte öyle devam edeceğini ifade etti. Doğal olarak, bizim aldığımız terbiye, kurumsal terbiye, istifayı gerektiriyordu ve ben de istifa ettim. Bundan sonraki süreç tamamen sevgili Haluk Ulusoy başkanımızın tasarrufudur. O da bizimle değil de sayın Hilmi Ok ve ekibiyle devam etme arzusundaydı. Onların atamasını yaptı. Saygı duymak lazım. Kırgın değilim, takdir kamuoyunundur. Kırgınlığın ve duygusallığın burada yeri yok, bunlar mantıki işler.”

”HERKESİ MUTLU ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

 Mustafa Çulcu, eleştirinin, yaptıkları işin doğasında bulunduğunu, bu nedenle herkesi mutlu etmelerinin imkansız olduğunu ifade etti. Bir taraf mutlu olduğunda diğer tarafın mutsuz olacağını dile getiren Çulcu, ”Çünkü yenen mutluyken, yenilen mutsuz olacak. Maçta hakem hatası olmuşsa, yenen taraf hoşgörü ile karşılarken, yenilen taraf böyle davranmayacaktır” dedi.

Görev aldıkları süre içinde ciddi ve olumlu mesafeler katettiklerini anlatan Çulcu, şöyle devam etti: ”Bir sezonda 306 maç oynanıyor. Bu maçlara baktığımız zaman kaç kötü maç sayabilirsiniz? Skandal olabilecek maç sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Dolayısıyla, diğer doğal yaşayıştaki hatalar kadar hata futbolda da olur. Nasıl ki oyuncu penaltıyı kaçırıyorsa, nasıl ki oyuncu gereksiz yere kırmızı kart görüyorsa, hakemin de buna benzer hataları olacaktır. Hakem hataları bütün dünyada var, sadece Türkiye’de değil. Dünya Kupası maçlarına baktığımız zaman dünyanın en önde gelen hakemleri de bir yığın hata yaptı. Dolayısıyla hata olacaktır. Önemli olan, yanlış işlerin olmaması. Bizim dönemimizde yanlış işler olmadı.”

”HİLMİ OK TECRÜBELİ BİR İSİM, BAŞARILI OLUR”

 Hilmi Ok’un uzun yıllar MHK başkanlığı yaptığını hatırlatan Mustafa Çulcu, ”7-8 defa gitmiş, geri gelmiş deneyimli bir ağabeyimiz. Umarım bundan sonraki süreçte başarılı olur” diye konuştu. Göreve yeni gelen herkesin, çeşitli eleştirilerle karşılaştığını vurgulayan Çulcu, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Göreve geldiğiniz zaman sizi eleştiren olacaktır. Sizi seven var, sevmeyen var, sizi beğenen var, beğenmeyen var. Eleştiri olacaktır elbette. Önemli olan icraatlara bakmaktır. Kişinin icraatlarına, fotoğrafına, duruşuna bakmaktır önemli olan. İyi bir duruş gösterip, futbola, futbol hakemliğine iyi hizmet edebiliyorsanız, genç nesiller yetiştirebiliyorsanız, önemli olan bu. Düşünün, geçen sezonun en zor maçlarından olan ve daha önceki sezondan intikal eden Fenerbahçe-Denizlispor maçını, Türkiye’nin en genç hakemlerinden Hüseyin Göçek yönetti.

Yani cesaretle o atamayı yapabilmek, o arkadaşa o güveni verebilmek, o arkadaşın o güvenle sahada başarılı bir sonuç ve yönetimle ortaya çıkabilmesi… Önemli olan bu güveni aşılayabilmek. Onun için ön eleştiriler Hilmi Ok’u pek etkilememiştir. Beni etkilememişti, onu da etkilememiştir. Çok tecrübeli bir insan. Önemli olan bundan sonra yapacağı hizmetler. Hizmetlerle, güzel şeylerle çıkarsa ortaya, Türk futboluna, Türk hakemliğine katkı sağlanırsa, o zaman eleştiriler de güzel olur.”

”KİMSEYE GÖNÜL KIRGINLIĞIM YOK”

 Türkiye’de futbolun en kaoslu döneminde görev yaptığını dile getiren Mustafa Çulcu, ”1.5 yıllık süreçte yoruldum. Futbol federasyonu için imza verenler, destek olanlar, olmayanlar… Her kafadan bir sesin çıktığı, politikanın da işin içine karıştığı bir dönemde görev yaptım. Allah’a şükürler olsun ki geldiğim gibi tertemiz gidiyorum. Güzel işler yaptım diye düşünüyorum, çünkü futbol tarihinin belki de en zor dönemiydi bu. İyi çıktığımı düşünüyorum. Fazlasıyla yoruldum, istirahate ihtiyacım var” ifadelerini kullandı.

Hilmi Ok ve ekibi ile Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ve ekibine başarılar dileyen Çulcu, ”İnşallah futbola bundan sonraki süreçte çok daha güzel hizmet yaparlar. Radikal kararlar alırlar. Milli takımımıza başarılar diliyorum. Görevim sürecinde bana destek olan ve beni eleştiren her kesime çok teşekkür ediyorum. Hiç kimseye gönül kırgınlığım yok. İyi işler yaptığımı düşünüyorum. Ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İyisiyle kötüsüyle 1.5 seneyi tamamladık. Şimdi istirahat zamanı, kenara çekilip istirahat etmeyi de bilmek lazım” diye konuştu.

Çulcu, futbolu, futbolun içindeki unsurların yönetmesi gerektiğini de vurgulayarak, ”Politikanın karışması hoş bir şey değil, ama futbolun içinde bulunan yöneticilerin de futbolu, futbol gibi yönetmesi gerekir. İyi bir yönetim anlayışı olması lazım. Aksi durumda Türk futbolu zarar görür. Bunlara hiç gerek yok” diyerek sözlerini tamamladı.