Mustafa Kutlu’ya doğum günü hediyesi

Fayrap dergisi Mart 2010 sayısını Mustafa Kutlu özel sayısı olarak çıkardı. Mustafa Kutlu'nun dergiye özel hayatı ile ilgili bilinmeyen özel anıları da anlattı.

Fayrap’ın Mart sayısı, hikayeci “Mustafa Kutlu’ya doğum günü armağanı” olarak çıktı.

Mustafa Kutlu armağanı Hakan Arslanbenzer’in Kutlu’yu genel olarak değerlendiren, hikayecinin Türk hikayesinde bireyci-toplumcu ikiliğinin ötesinde bir yerde olduğunu, toplumsal olayın bir parçası olan insani şahsiyetleri öne çıkardığını anlatan yazısıyla açılıyor. Sayı editörü Nurcan Toprak, Mustafa Kutlu biyografisi ve Kutlu’nun hikaye kitaplarında öne çıkan karakterler hakkında iki yazıyla katılıyor. İbrahim Tenekeci de Dergâh editörü olarak yazarın portresini çıkarmasının yanı sıra, çok özel bir yanını, kuş ve çiçek merakını anlatıyor.

Necati Tonga, Mustafa Kutlu hikayesinin kronolojik tahlilinde Kutlu hikayesinin yönlerini, dönemlerini, içeriğini bir tür hızlı ileri sarma yöntemiyle anlatıyor. Necmettin Türinay ve Cihan Aktaş, Kutlu hikayesinin sanatsal (mimari), şahsiyetçi ve toplumsal değişmeyi ilgilendiren tarafına eğilirken Nazan Bekiroğlu Kutlu’nun yarım asra varan edebiyat gayretini “külliye” olarak tanımlıyor. Fazıl Baş Kutlu’nun çok bilinmeyen, dikkat edilmeyen eleştirmen yönüne, İnci Enginün Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi’ne verdiği emekleri, Mehmet Aycı ise denemeciliğine ışık düşürüyor.

Fayrap’ın Mustafa Kutlu sayısının ilginç yönlerinden biri de Feridun Andaç’ın Kutlu’yla Adam Sanat için 2002′de yaptığı söyleşiyi iktibas etmiş olması. Kutlu’nun yıllardır röportaj vermediğini hatırlatalım. Bu söyleşinin tekrar yayımlanması bir hatırlatma olmuş diyebiliriz.

Mustafa Kutlu hikayelerini sevenler kadar Türk hikayesinde önemli bir yeri olan bir yazar hakkında daha derinlemesine bir fikir sahibi olmak isteyenler de Fayrap’ı edinebilir. Fayrap’ın Mart sayısı Türkiye’nin her yerinde NT mağazalarında, ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir ile belli şehirlerin diğer seçkin kitapçılarında raftaki yerini almış, okuyucuyu bekliyor.

www.on5yirmi5.com