MUSTAFA SARIGÜL: CHP DEMOKRATİK DEĞİL

Muaz Kalaycı'ya konuşan Sarıgül, CHP'yi demokratik olmamakla suçladı.

Bütün Türkiye onu üst üste kazandığı Şişli Belediye Başkanlığı ile tanıdı. CHP’liydi. CHP yönetimi ile farklı düşününce partisinden ayrıldı.

 

Durmadı. Kendi partisini kurmak için kolları sıvadı. Türkiye Değişim Hareketi’nin lideri oldu. Ve 17 Ocak’ta düzenlenen büyük mitingle partisinin yol haritasını kamuoyuna duyurdu.

 

Mustafa Sarıgül, İzmir mitingi öncesi Haber Aktüel’e konuştu, partisini anlattı…

 

***

Röportaj: Muaz Kalaycı

Redakte: Sibel Taş, Röportaj Editörü

 

***

 

“BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN 17 OCAK’TA DEĞİL, 17 OCAK’TAN SONRA PARTİ KURULDUĞUNDA AYRILACAĞIM”

 

— Şişli Belediye Başkanı olarak seçmen sizi çok sevdi. Ancak bir parti kurup Belediye Başkanlığından ayrılmaya karar verdiniz. Sizi, “iktidarlığa giden yola iten” nedenleri merak ediyoruz.

 

Partimizi kurduğum andan itibaren belediye başkanlığı görevinden ayrılacağım. Medyada 17 Ocak’ta Başkanlıktan istifa edeceğim yazıldı. Ancak ben 17 Ocak’ta değil, 17 Ocak’tan sonra parti kurulduğunda ayrılacağımı ifade ettim. Bu yanlış anlaşılmayı düzelteyim. Türkiye şu anda mutsuz. Bu gün baktığımız zaman iktidarın yorgun olduğunu, heyecanını kaybettiğini görüyoruz. Muhalefetin ise dermanı kalmamış. Muhalefet,  uzun yıllardan beri muhalefet görevini yerine getiremiyor. Bir heyecanı yok, enerjisi yok. Bu nedenle Türkiye’nin yeni bir enerjiye ve yeni bir hayat sahasına ihtiyacı var. Bizi iktidarlığa giden yola iten nedenler de bunlardır.“TÜRKİYE DEĞİŞİM HAREKETİ’NDE GÖREV ALAN BÜTÜN ARKADAŞLARIMIZIN TEK ARZUSU VARDIR: O DA TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE ONURLU VE ŞEREFLİ BİR ŞEKİLDE HİZMET ETMEK”

 

— Geçen gün ki basın açıklamasında İzmir’de iktidarın kapısını aralayacağız ve Türkiye Değişim Hareketi’nin yol haritasını açıklayacağız dediniz. Sizi iktidara taşıyacak bu yol haritasını yüzeyselde olsa bize ifşa eder misiniz?

 

Biz İzmir’de partimizin tüzüğünü kamuoyuna hangi gün açıklayacağımızı, programımızı hangi gün açıklayacağımızı ve hangi gün Ankara’da olacağımızı bütün yurttaşlarımızla paylaşacağız. Biz İzmir’in enerjisine inanıyoruz. Biz İzmir’e ikinci parti olarak gidiyoruz. Ama inanıyorum ki İzmir’deki yurttaşlarımızın bize karşı gösterdiği ilgiyle inşallah biz İzmir’den birinci parti olarak döneceğiz. Çünkü İzmir ses verdiği zaman o ses bütün Türkiye’ye muazzam bir şekilde yayılır. Ege zor bir bölgedir, kolay bir bölge değildir. Egeli insan kolay kolay kararını vermez ama kararını da verirse tam olarak verir. Ve inanıyorum ki tünelin ucundaki o ışığı biz İzmir’de göreceğiz ve İzmir’de yol haritamızı bütün kamuoyuyla, bütün yurttaşlarımızla paylaşacağız. Çünkü Türkiye Değişim Hareketi Ankara’ya parti kurmaya gitmez. Türkiye Değişim Hareketi Ankara’ya tabela takmaya da gitmez. Türkiye Değişim Hareketi, Ankara’ya iktidarın mührünü mutlaka ve mutlaka teslim almaya gider. Çünkü Türkiye Değişim Hareketi’nde görev alan her arkadaşımızın vakti kıymetlidir, zamanı kıymetlidir. Türkiye Değişim Hareketi’nde görev alan bütün arkadaşlarımızın tek arzusu vardır: O da Türkiye Cumhuriyeti’ne onurlu ve şerefli bir şekilde hizmet etmek.

 

“BAŞI AÇIK OLAN DA BİZİM KARDEŞİMİZ OLACAK, BAŞI KAPALI OLANLAR DA BİZİM KARDEŞİMİZ OLACAK”

 

Türkiye Değişim Hareketi’nin iki tane öncü konusu vardır. Birincisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağını Almanya’nın da Fransa’nın da İngiltere’nin de önüne geçirebilmek. İkincisi de Türkiye Değişim Hareketi’nin bayrağını Ankara’nın en yüksek burçlarına dikmektir. Türkiye Değişim Hareketi’nde bizim “ötekimiz” kesinlikle olmayacak. Başı açık olan da bizim kardeşimiz olacak, başı kapalı olanlar da bizim kardeşimiz olacak. Türkiye Değişim Hareketi’nde kesinlikle doğu, batı, kuzey, güney farkı olmayacak. Türkiye Değişim Hareketi’nde dil farkı, din farkı, ırk farkı, kültür farkı ve mezhep farkı kesinlikle olmayacak. Biz diyoruz ki; ülkemizde yaşayan bütün insanlar el ele, kol kola ve kardeşçe yaşasınlar. Biz diyoruz ki; dil farkı, din farkı, ırk farkı, kültür farkı ve mezhep farkını kesinlikle gözetmeyelim. Bunu biz Şişli’de yıllardan beri uyguladık. Şişli’de uyguladığımız bu güzel çalışmaları bundan sonra da inşallah Türkiye genelinde uygulayacağız. Yerel yönetimlerde Şişli bir model oldu, bundan sonra dünyada, Türkiye’nin bir model olarak gösterileceği bir çalışma modelini kuracağız.“TÜRKİYE DEĞİŞİM HAREKETİ, LİDERE BAĞLI BİR PARTİ DEĞİLDİR”

 

Türkiye Değişim Hareketi’nde kesinlikle ”ben” yok ”biz” var. Türkiye Değişim Hareketi bir yönetim modeli. Yani Türkiye Değişim Hareketi lidere bağlı bir parti değildir. Türkiye Değişim Hareketi halka bağlı bir parti olacak. Türkiye Değişim Hareketi’nde çözüm havuzu olacak. Türkiye Değişim Hareketi’nde görev alan hiçbir arkadaşım ”Ben her şeyi biliyorum!” demeyecek. Bizim amacımız ”Biz biliyoruz!” demek ve her şeyi en iyi bilenlerle çalışmak. Türkiye Değişim Hareketi’nde her alanda görev alan arkadaşlarımız en iyi bilenler olacak. Biz halisane duygularla yola çıkıyoruz, şefkatli devlet anlayışıyla yola çıkıyoruz. İstiyoruz ki şefkatli devleti biz hep birlikte oluşturalım ve devletimizin kurumlar arasındaki kavgası olmasın. Türkiye Değişim Hareketi iktidarında benim polisim, senin polisin, benim savcım, senin savcın, senin adliyen, benim adliyem diye bir şey kesinlikle olmasın. Oralar hepimizin ve Türkiye Değişim Hareketi’nde kesinlikle bir siyasi parti ayrımı söz konusu olmayacak. Biz hudut ve bayrak birliği diyen herkese kapılarımızı sonuna kadar açacağız. Dün hangi siyasi partide görev almış olursa olsun, hudut ve bayrak birliği diyen bütün yurttaşlarımızla beraber olacağız.

 

‘TURGUT ÖZAL’I VE ERDAL İNÖNÜ’YÜ ÖRNEK ALIYORUM”

 

— İl il, ilçe ilçe geziyorsunuz. Kamuoyu hükümet kurma çabanızı nasıl değerlendiriyor?

 

Biz gittiğimiz yerlerde yurttaşlarımızın sevgisini görüyoruz. Gittiğimiz yerlerde yurttaşlarımızın sevgisi olmasa bizim gitmemize gerek yok. Örneğin en son gittiğimiz Niğde. Niğde’de bu kadar görkemli, bu kadar kalabalık karşılama hakikaten çok önemli. Gittiğiniz yerlerde yurttaşlarınızın sevgisi olmazsa gidemezsiniz. Bugün Türkiye’de büyük bir ihtiyaç var. Nedeni şu: İktidar partisine oy verenler diyorlar ki; ”Başka bir alternatif yoktu da oy verdik” , muhalefete oy verenler de diyorlar ki; ”Elimiz kırılsaydı da keşke oy vermeseydik”. Şimdi onun için ”Alternatif yoktu da biz iktidar partisine oy verdik” diyenlerin de, ”Elimiz kırılsaydı da oy vermeseydik” diyenlerin de artık partisi kuruluyor. O parti Türkiye Değişim Hareketi. Biz Türkiye Değişim Hareketi’nde iki lideri örnek alıyoruz. Rahmetli Özal’ı ve Prof. Erdal İnönü’yü… Prof. Dr. Erdal İnönü’nün bilim adamı, devlet adamı anlayışını, nazik devlet anlayışını, rahmetli Özal’ın da pratik, ekonomik çözümlerini biz örnek alıyoruz.

 

“ŞUANDA TÜRKİYE’NİN İKİNCİ PARTİSİYİZ”

 

­­— 2010’da erken seçim olur mu? Önümüzdeki ilk seçimde iktidara geleceğinizi düşünüyor musunuz?

 

Şu an itibariyle seçime en hazırlıklı parti biziz. Biz yapılacak olan ilk genel seçimde mutlaka seçime gireceğiz. Şu anda yaptığımız kamuoyu yoklamalarında, yaptığımız çalışmalarda, halkta gördüğümüz enerjiyle biz şuanda Türkiye’nin ikinci partisiyiz. Ama biz ikinci partilikle kesinlikle yetinmeyiz. Bütün arkadaşlarımız Türkiye çapında çalışıyorlar. Şu anda altı yüz binin üzerinde gönüllümüz var. Amacımız 1 milyon gönüllü kurucu üye kaydetmek. Bir gönüllü kurucu üyemizin görevi de 17 seçmeni sandığa getirmek. Bir milyon kurucu üye ile hedefimiz 17 milyon oy alabilmek. Bunun için de çok koşacağız. Türkiye’de artık hedef %48’dir. Çünkü AK Parti %47 oy almıştır. Biz başarı için varız. Başarısız olduğum yerde hiçbir zaman durmam. Siyasi görevler zaman tüketme yeri değil, siyasi görevler hizmet yapma yeridir.“İKTİDAR YORGUN! TAYYİP BEY İKİ DÖNEM DAYANIR”

 

— Erken seçim olur mu?

 

Bu tabi iktidarın yapması gereken olay. Bu konuda ben bir şey söylemek istemiyorum. Ama biz erken seçim olmasını çok arzu ederiz. Çünkü hakikaten Türkiye tıkandı, Türkiye’nin kaybedecek zamanı yok. Kurumlar ve kuruluşlar arasındaki ilişkiler son derece gerildi. Türkiye’nin yeni bir enerjiye, yeni bir hayat sahasına, yeni kadrolara ihtiyacı var. İktidar da –gerçekçi olalım– alabildiğine yorgun. Rahmetli Özal da iki dönem dayandı, Tayyip Bey de iki dönem dayanır. Biz de gelsek iki dönem olur. O nedenle iktidar yorgun, iktidarın heyecanı kalmadı. Ama iktidardan anahtarı teslim alacak olan bugün ki muhalefet bunu başaracak güçte değil. Biz yeni bir enerjiyle, yeni bir hayat sahasıyla, halisane duygularla ve ”bismillah” diyerek yola çıkıyoruz.

 

“O’CU BU’CU DİYE BİR AYRIM YAPMAK İSTEMİYORUZ”

 

— Sizce oyları ideoloji mi belirler, ekonomi mi?

 

Biz partimizde o’cu bu’cu diye bir ayrım yapmak istemiyoruz. Biz özgürlükçü sosyal demokrasiyi savunuyoruz. Bir yurttaşın oy vermesi için 3 kriter vardır. Birincisi, halkın sevdiği lider. İkincisi, projeler. Üçüncüsü ise kadro. Projelerin iyi olması lazım. Liderin iyi olması lazım ve kadroların da çok iyi olması lazım. Bu üçünü bir araya getirirsek biz çok rahat bir şekilde kesinlikle iktidar oluruz.

 

“GÜNEYDOĞU SORUNUNU İKTİDARA GELDİĞİMİZ ZAMAN 6 AY İÇİNDE ÇÖZERİZ”

 

— İktidara gelmeniz durumunda Kürt açılımına devam eder misiniz yoksa hükümetiniz bu açılımın sonu mu olur?

 

Güneydoğu sorununu iktidara geldiğimiz zaman 6 ay içinde çözeriz. Bütün siyasi partileri bir masa etrafında toplayarak bunu çözeriz. Güneydoğu’da yaşan yurttaşlarımızın sorunları ulusal sorundur. A partisinin, B partisinin tek başına yapması gereken bir konu değildir. Ama bunun seçimden hemen sonra olması lazım. Seçime 8 ay kala, 9 ay kala, 1 yıl kala bu konuya girerseniz inandırıcı olmazsınız. Biz ulusal konuların iç politika malzemesi olarak yapılmasını kesinlikle doğru bulmuyoruz. Güneydoğu sorununu Türkiye’de çözecek olan tek siyasi hareket var, o da Türkiye Değişim Hareketi.

 

“ŞİMDİKİ CHP, MEVCUT YÖNETİMİN VE YANDAŞLARININ CHP’Sİ”

 

— Yıllarca CHP saflarında yer aldınız. Geçmişiniz geleceğinizde bir CHP izi taşır mı?

 

Tabi ki. Eski CHP son derece önemli bir partiydi. Şimdiki CHP, mevcut yönetimin ve yandaşlarının CHP’si. Biz eski CHP’li olmaktan, özellikle 12 Eylül öncesi CHP’yi savunmaktan büyük onur ve mutluluk duyarız. Ama artık yeni CHP, demokratik bir CHP değil. Mevcut CHP antidemokratik, lidere bağlı bir siyasi hareket, parti içi demokrasinin olmadığı bir siyasi hareket.  Kuracağımız partimizde Türkiye’nin en demokratik partisi biz olacağız. Partimizde köşe başını tutan adamlar olmayacak. Partimizin köşe başlarında halk olacak. Delegelik sistemini tamamen kaldırıyoruz. Delege ağalığını tamamen kaldırıyoruz. Partimize kayıtlı bütün üyeler genel başkanlarını seçecekler. İlçe başkanlarını partimize kayıtlı bütün üyeler seçecekler. Bizim partimizde lidere bağlı demokrasi değil, halka bağlı demokrasi var.

 

“İNANÇLARIN SİYASETE ALET EDİLMESİNİ DOĞRU BULMUYORUZ”

 

— Türkiye’de bir “cemaatler gerçeği” var. Bir de solcuyum diyen neredeyse herkesin oyunu verdiği bir CHP gerçeği… Oylarıyla seçimlerde de bu gerçeği gösteriyorlar. Hakeza geçen seçimlerde de gördük. Bu cemaatlerin ve CHP’nin oylarını almak için özel çabanız var mı?

 

Bizim hiçbir kuruma, kuruluşa özel bir çabamız söz konusu değil. Bizim zaten yaptıklarımız ortada. Biz Şişli bölgesinde camilerimize büyük destek verdik, Cem evlerimize büyük destek verdik. Ama buraları Rabbimizin evi olarak gördük. İslam dünyasından gelen bir arkadaşınız olarak camilere ve Cem evlerine destek vermek çok doğaldır. Ama bunun yanında biz kilise ve sinagoglara da destek verdik. Oraları da biz Allah’ımızın evi olarak gördük, oralara da destek verdik. O nedenle bizim herhangi bir şekilde özel bir gayret yapmamıza gerek yok. Biz Şişli’de hiçbir ayrım yapmadan çalışmalarımızı gündeme getirdik. İnanıyorum ki Türkiye de bu çalışmaları en iyi şekilde kavrayacaktır ve biz inançların siyasete alet edilmesini doğru bulmuyoruz. İnançlara saygılı laikliği sonuna kadar savunuyoruz. Ama diyoruz ki; inançlar Rabbimize ulaşma yoludur. İktidara ulaşma yolu olarak kesinlikle istismar edilmemelidir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk de herkesin Atatürk’üdür. Atatürk’ümüzün de siyaset malzemesi olarak siyasette oy avcılığı olarak değerlendirilmesi, Atatürk’ümüze yapılan en büyük sevgisizliktir. Çünkü ulusal Kurtuluş Savaşı mücadelesi verilirken o mücadelede AK Partili, CHP’li DSP’li, Türkiye Değişim Hareketli, Demokrat Partili, Saadet Partili herkes orada vardı. O nedenle Mustafa Kemal Atatürk de herkesin Atatürk’üdür. Siyaset malzemesi olarak kullanılmaması lazım.


            


”ANADOLU’DA BÜYÜKŞEHİRLERDEN ÇOK DAHA İYİYİZ”

 

— Anadolu’daki teşkilatlanmanızı merak ediyorum. Bu konuda AK Parti çok başarılı. Belki de AK Parti’yi iktidara taşıyan nedenlerden bir tanesi de Anadolu’daki teşkilatlanmasıydı. Çünkü iktidar olmak isteyen bir parti işe sokaklardan başlamalı Sizin Anadolu’daki  yapılanmanız ne şekilde?

 

Şu andan en yoğun olduğumuz yer Anadolu. Erzurum’dan gelen bir muhtarımız var. Anadolu’da durumumuz nasıl gardaşım?

 

–Çok iyi. –

 

Nasıl? Anadolu’da Sarıgül diyorlar mı?

 

–İnan Allah’a hepimizin kalbindesin. Erzurum’dan  bunun için özel geldim. Ben 600 oyla beraber geldim buraya. –

 

Anadolu’da büyük şehirlerden çok daha iyiyiz. Çünkü sonuçta ben de bir Anadolu çocuğuyum. Ben de etrafı dağlık, ortası bağlık bir yerden geliyorum. Onun için Anadolu’da büyükşehirlerden çok daha iyiyiz. Biz şu anda yaklaşık olarak Türkiye’nin 680 tane ilçesinde ve 78 tane vilayetinde örgütlenme çalışmalarımızı tamamladık. Zaten biz Anadolu’yuz. Bizi çıkaran güç önce Hakk’ın gücü, sonra da halkın gücü. Anadolu halkının desteğini almak için Anadolu’da gitmediğim yer kalmadı. Türkiye’nin şu anda 510 noktasına gittim. Zaten ışığı ben Anadolu’da gördüm. Erzurum’da, Erzincan’da, Sivas’ta, Ordu’da, Tokat’ta, Giresun’da, Sinop’ta, Batman’da, Cizre’de, Silopi’de, Şırnak’ta, Diyarbakır’da, Mersin’de, Adana’da, Çorum’da, Çorlu’da, Tekirdağ’da, Çanakkale’de, Balıkesir’de, Güre’de, Digor’da, Arpaçayı’nda, Şafşat’ta gördüm. Çok dolaştık yani. Dolaşmadığımız yer kalamadı. Bütün Türkiye’yi bire bir gezdik. Anadolu’da son derece iyiyiz.

 

…bitti!