Mustafa Sarıgül: Kabahat benim aleyhime konuşanları ikna edememişim

İstanbul Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP'ye katılıp katılmayacağı yönündeki sorularla ilgili açıklamalarda bulundu.

İstanbul Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP’ye katılıp katılmayacağı yönündeki sorularla ilgili açıklamalarda bulundu. Net bir açıklama yapmayan Sarıgül, Gürsel Tekin’in ‘CHP Genel Merkezinde Sarıgül ismi tek bir gün bile konuşulmadı’ açıklamasına, “Şahıslara, kişilere, söyleyenlere, söyletenlere sevgiyle bakıyorum. Burada kabahat benim. Demek ki aleyhimde konuşanları ikna edememişim.” şeklinde cevap verdi. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye’nin komşularıyla problem yaşadığını da belirterek, “Türkiye savaşa girmemelidir. Çünkü o yabancı ülkeler savaş sonrası çekip gidecek ve Türkiye komşularıyla yine baş başa kalacak.” dedi.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Kayseri’de faaliyet gösteren bazı gazete ve televizyon temsilcileri ile bir araya gelerek, Şişli Belediyesi’nin faaliyetlerini anlattı. Daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Sarıgül, CHP’ye katılıp katılmayacağı sorularına ilişkin açıklamalarda bulundu. Soruları şiirle geçiştiren Sarıgül, bir gazetecinin CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in, ‘Bazı yazarların Sarıgül ismini gündeme getirmeleri çok iyi niyetli olmadığını düşünüyorum. Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel merkezinde tek bir gün bile böylesi bir konuşma olmadı’ şeklindeki sorusuna Sarıgül, kendisinin bu meselelerle meşgul olmadığını söyledi. Sarıgül, “Ülkemizin gelişmesi ile meşgulüm. Şahıslara, kişilere, söyleyenlere, söyletenlere sevgiyle bakıyorum. Burada kabahat benim. Demek ki aleyhimde konuşanları ikna edememişim. Benim görevim tüm yurttaşlarımızı güldürebilmek. Bunun yanında biz anketler yapıyoruz. Bu anketlerde küçük bir bölüm de olsa memnun olmayanlar da çıkıyor. Amacımız onları da ikna etmek ve sevgiyle kucaklamak.” diye konuştu.

“KEŞKE İLİŞKİLER DÜZELSE”

Sarıgül, Ortadoğu’da yaşanılan olaylarla ilgili sorulara da cevap verdi. Sarıgül, Türkiye’nin komşularıyla problemli olduğunu belirterek, Türkiye’nin dış politikada komşularla sıfır sorun denildiğini, ancak bugün komşularla itilaflı bir hale gelindiğini söyledi.

Sarıgül, şunları kaydetti: “Sayın Davutoğlu ile birlikte dış politika konusunda bütün komşularla sıfır sorun denildi, şu an tüm komşularla problemli, itilaflı haldeyiz. Keşke ilişkiler düzelse. Çünkü Güneydoğu’da sınır ticareti durmuş. İnsanlar ekonomik anlamda zor durumda. Eğer cennet vatanımız huzurlu ve yurttaşlarımız mutlu olamazlarsa bizler de bir şey yapamayız. Türkiye savaşa girmemelidir. Çünkü o yabancı ülkeler savaş sonrası çekip gidecek ve Türkiye komşularıyla yine baş başa kalacak. Dış politika ne yazık ki umut veren bir politika olmadı. Yurdumuzda barış ve demokrasiyi savunduğumuz kadar dışarıda da savunmalıyız. Mısır’da, Suriye’de yaşanan olaylar ortada. İçimiz yanıyor. Biz askeri seviyoruz, ama kışlada seviyoruz. Hiçbir ülkenin cadde ve sokaklarında tankların gezmesi arzumuz değildir.”