Mus’un Kalecik köyü ögretmensiz kaldi

MUS - Mus'ta, Kalecik Köyü Ilkögretim Okulu'na bu egitim döneminde hiç ögretmen atamasi yapilmazken, Hüseyinoglu Köyü Ilkögretim Okulu'nda ise sadece 10 gün iki ögretmen görev yapti.

Hüseyinoglu köyünde, ilkögretim okuluna 2005-2005 egitim ögretim yili basinda iki bayan ögretmen atanirken, bu ögretmenlerin 10 gün egitim verdikten sonra baska köye atamasi yapildi. Bu gelisme sonrasi bir aydan beri okulda egitim ögretim yapilamiyor.

Hüseyinoglu köylülerinden Cihan Yalçin, köylerinde yillardan beri ögretmen sorunu yasandiginin altini çizerek, “Geçen yil da ayni senaryolar yasanirken, bu yil egitim dönemi basinda 2 bayan ögretmen gelerek 10 gün egitim verdi. Bir aydan beri de atamalari baska köylere yapildigindan okulumuz kapali. 53 ögrenci egitimden mahrum birakildi, tek istegimiz okulumuza ögretmen atamasi yapilmasidir.” seklinde konustu.

Metin Yalçin isimli ögrenci, ilkögretim üçüncü sinifa kadar ögrenim gördügünü belirterek, “Ögretmenimiz gidince okulumuz kapandi. Ben de okulu biraktim. Köyümüzdeki insanlar cahil kaldilar. Simdiye kadar bir egitim ögretim döneminde sürekli okulun açik kaldigini görmedik.” diye konustu.

Elvan Yalçin isimli kiz çocugu da, okul açildiktan sonra 10 gün egitim gördüklerini ancak ögretmenlerinin gitmesi ile egitimlerinin yarida kaldigini söyledi. Yalçin, okullarinin yaklasik bir aydan beri kapali oldugunu, okulun açilmasini beklediklerini ifade etti.

Köylülerden Serif Yalçin ise, “Köyde ilkögretim çaginda olan çocuklarimiz egitimsiz kaldi bari onlar da bizler gibi cahil kalmasinlar. Bir ögretmen atamasi yapilsin.” diye istekte bulundu.

Egitim ögretim görülmeyen ve okul kapisina kilit vurulan okullardan biri de Kalecik köyü. Köydeki ilkögretim okulunda ise bu yil hiç ögretmen gönderilmediginden 30 ögrenci hala okula gitmeyi bekliyor. Köylüler okulun boya ve badanasini yaparken, ögretmen gelmemesi ögrencileri üzmüs. Ögrenciler, zaten bir aydan fazla dersten geri kaldiklarini, bir an önce ögretmen atamasi yapilmasini istiyor.