‘Müteahhit rüşvet değil verdiği zararın bedelini ödedi’

Burdur'da rüşvet aldıkları iddiasıyla mahkemeye çıkartılan 7 kamu çalışanından 6'sı tutuklandı.

Burdur’da E.U. isimli müteahhit aldığı 2 ayrı inşaat işinde kendisinden rüşvet istendiğini iddia ederek Emniyet Müdürlüğü’ne başvurmuş ve yapılan operasyonlarda 7 kişi tutuklanarak mahkemeye çıkarılmıştı. Aynı yöntemle yakalanan 7 kişiden sadece Tefenni İmam Hatip Lisesi’nde hizmetli olarak çalışan A.T. serbest kaldı. Diğer 6 kişi tutuklanarak Burdur Cezaevi’ne gönderildi.

Bayındırlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Bucak Devlet Hastanesi gibi kurumlarda yapılan rüşvet operasyonlarında kamera ve ses sisteminin iyi çalıştığı fakat İmam Hatip Lisesi’nde sadece ne denildiği anlaşılmayan ses kaydının bulunduğu bildirildi. Gece geç saatlerde biten mahkemenin ardından serbest kalan A.T., kendilerine komplo kurulduğunu söyledi. Bahse konu müteahhidin okulun bakım ve onarım işlerini aldığını fakat bu işleri yaparken bazı demirbaşlara zarar verdiğini bildiren A.T., paranın bu zararların karşılığını olduğunu ifade etti. İhale sözleşmesinde yer almamasına rağmen müteahhit firmanın bir merdiveni kırdığını, daha sonra gerçeği fark edince yeniden yapmadığını aktaran A.T,, “E.U’nun işçileri okulumuza yaklaşık 2 bin 850 YTL’lik zarar verdi. Müdür A.Ç. ile E.U. bir anlaşma yaptı. E.U. zararını ödeyeceğini vaat etti. Fakat aradan uzun bir süre geçmesine karşın sözünü tutmadı.” diye konuştu.

Müdür A.Ç.’nin verdiği ifadede, “E.U.’nun yanında para olmadığı için kendisiyle senet imzaladık. Parayı ödediği zaman senedi geri verecektik. Bu şekilde anlaştık. Fakat parayı uzun süre ödemedi. Ödemeye geldiği gün de sadece 2 bin 200 YTL getirdi. Biz de bunu senedin arkasına imzalarımızla birlikte işledik.” dediği öğrenildi.

A.T., müteahhit gittikten sonra müdür A.Ç.’nin kendisini odaya çağırdığını söyledi. Müdürün parayı kendisine verip okul aile birliği hesabına yatırmasını istediğini anlatan A.T., “Ben parayı aldım ve verilen emiri yerine getirmek için gidiyordum. Koridorda polisler karşımıza çıktı ve rüşvet aldığı gerekçesiyle Müdür Bey’i aradı. Parayı bende buldular ve hepimizi gözaltına aldılar. Benim imza yetkim yok ki. Kim, neden bana rüşvet versin? Ayrıca Müdür Bey ve yardımcısı rüşvet alsalar beni niye hissedar etsinler?” şeklinde konuştu.

Tefenni İmam Hatip Lisesi’nden gözaltına alınanların avukatlığını üstlenen Ömer Çetin de, olayın komplo olduğu konusunda iddialı. Müvekkilinin okul adına hakkı olan bir parayı aldığını fakat E.U.’nun olayı rüşvet gibi gösterdiğini bildiren Çetin, “Sözkonusu rüşvet iddiası bilerek hazırlanmış bir komplodur. Çünkü müvekkilim müteahhit firmanın okula verdiği zararlar karşısında hakkı olan bir parayı aldı ve okul aile birliği hesabına yatırtması için hizmetliye verdi. Rüşvet almış olsaydı böyle bir davranışta bulunmazdı. Zaten diğer baskınlardaki gibi müvekkilimle olan para alışverişi sırasında görüntü kaydı olmaması ve ses kaydından da hiçbir şey anlaşılmaması bizim iddiamızı güçlendiriyor.” dedi.

Ömer Çetin, İmam Hatip Lisesi Müdürü’nün 25 yıllık memurluk hayatında hiçbir yüz kızartıcı suçu bulunmadığını hatırlatarak, pazartesi günü Asliye Hukuk Mahkemesi’ne müvekkilinin serbest bırakılması için dilekçe vereceğini vurguladı. Çetin, ilk mahkemede müvekkilinin serbest kalacağına dair inancının tam olduğunu da sözlerine ekledi.