Müteahhit ve TOKİ karşı karşıya

Müteahhitler ile TOKİ arasında yaşananlar inşaatları tekletti.

Müteahhitler ile TOKİ arasında yaşananlar inşaatları tekletti. Erdal Eren, maliyetler nedeniyle zararda olduklarını belirterek, “Ben işimi yapmak istemiyorum’ diyen firma azat edilsin” dedi

İnşaat malzemelerine yapılan zamlar, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile TOKİ’ye iş yapan müteahhitleri yol ayrımına getirdi. İnşaat girdi maliyetleri artışı nedeniyle müteahhitlerin yüzde 35-40 oranında kayıpları olduğunu söyleyen Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, şu anda iş bırakan hiçbir müteahhit bulunmadığını, çünkü işi kendi feshetse teminatların yandığını ve bir daha devlet ihalelerine girme hakkının yitirildiğini ifade ederek şunları kaydetti:

KARADENİZ’E ÖDENEK

“Kamuya iş yapan müteahhitlerin çoğu, birileri problemi çözecek diye bekliyor. En kötü ihtimalle hükümetten bu meslektaşlarımız adına talebimiz şu olabilir: ‘Biz fiyat farkı kararnamesi vesaire vermek istemiyoruz’ diyorlarsa, o zaman daha basit bir kararname çıkarsınlar, tasfiye hakkı versinler, ’Ben daha fazla bu işime devam etmek istemiyorum’ diyen firmayı azat etsinler.”

FİYAT FARKI VERİLSİN

Müteahhitlerin zarar etmesi nedeniyle ya işlerin kalitesinin düşeceğini ya da maliyet farkını taşıyamayan firmaların batacağını savunan Eren, “Bu nedenle ya bir Bakanlar Kurulu fiyat farkı kararnamesi ya da, Kamu İhale Kanunu’na eklenecek bir maddeyle ’ÜFE’ye dayalı ihale edilmiş işlerde, ÜFE yerine inşaatın kendi endekslerinin esas alınması’ sağlanmalı” dedi

Karadeniz Sahil Yolu müteahhitlerinin, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kabulünde dile getirdikleri “ödenek talebine” ilişkin de Eren, “Eğer hükümet ’müteahhit hakikaten zarar etsin ama bu işleri bitirsin’ görüşünde ise hiç değilse ödenek versin” diye konuştu.

Bu arada sektörün bazı yetkilileri ise “azat edilme” önerisine sıcak bakmıyor. Türkiye İnşaat ve Tesisat Müteahhitleri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu da, TOKİ’ye Koçoğlu İnşaat olarak kendilerinin de iş yaptığını ve zarar ettiklerini belirterek, “TOKİ’ye iş yapan diğer müteahhitler gibi bizim de yüzde 35-40 oranında kaybımız var. Zarar etmemek için fiyat farkının ödenmesini istiyoruz” dedi. Müteahhitlerin azat edilmesine ise karşı olduklarını dile getiren Koçoğlu, “Müteahhitler azat edilmeden bir çözüm üretilmeli” şeklinde konuştu.

Türkiye İnşaat, Müteahhit İşveren Sendikası (TİMSE) Başkanı Nazım Aygün ise, TOKİ’ye iş yapan müteahhitlerin azat edilmesi durumunda devletin zararlı çıkacağını kaydederek, “Tavsife olursa iş uzar, 6-7 ay sonraki zamlarla yapılacak ihaleden herkes zarar görür. Konut fiyatları artacağından, ev almak isteyenler de bu durumdan zararlı çıkar” diye konuştu.