Müthis rekabet faizi 1.05’e düsürdü

Gayrimenkul sektöründe yasanan patlama ve mortgage sisteminin kisa bir süre sonra yürürlüge girecek olmasi konut kredilerinde bankalarin inanilmaz bir yarisin içine sürükledi.

HSBC’nin önceki gün faiz oranini 1.14’e, vade süresini 30 yila çikartmasinin ardindan dün de BankEuropa önemli bir rekora imza atarak orani aylik yüzde 1.05’e düsürdü. 31 Aralik tarihine kadar sürecek kampanya kapsaminda BankEuropa müsterilerine 15 yila kadar ödeme imkani sagladi. Böylece BankEuropa yüzde 1 oranina en çok yaklasan banka oldu. Bank Europa, euro cinsinden konut kredilerinde yüzde 0.49, dolara da yüzde 0.59 ile piyasanin en düsük oranlarini uygulamaya basladi. Buna göre BankEuropa’dan 100 bin YTL konut kredisi alan bir müsteri 10 yil için aylik bin 506 YTL, 15 yil için aylik bin 280 YTL ödeme yapacak.

VADEDE REKOR HSBC’DEN

HSBC önceki gün konut kredilerinde vadeyi 30 yila uzatirken, faiz oranlarini da 1 aydan 360 aya kadar olan tüm vadelerde yüzde 1.19’dan yüzde 1.14’e çekmisti. HSBC Bank’tan yapilan açiklamaya göre, banka, yarindan geçerli olmak üzere konut kredisi vade seçenegini 240 aydan 360 aya yükseltti. HSBC Bank Genel Müdür Yardimcisi Demet Cimilli, konut kredilerinde vadeyi 30 yila kadar çikarirken, yüzde 1.14 gibi rekabetçi bir oran belirlediklerini kaydetti. Demet Cimilli, müsterilerin ihtiyaçlarina yönelik, özel çözümleri en etkin sekilde sunmaya devam edeceklerini ifade etti.

YÜKSEK FAIZDEN ALANA DA SANS

Bankalardan yüksek faizle konut kredisi alan tüketiciler de, düsen faiz oranlarindan kredilerini yeniliyor. Birkaç ay öncesine kadar yüzde 1.50’lerden konut kredisi kullanan müsteriler, faiz oranini indiren bankalara giderek aldiklari tutar kadar kredi çekiyor, böylece diger bankaya olan borçlarini daha düsük faiz oraniyla kapatma yöntemini kullaniyor. Faiz yarisinin ardindan yüzde 1 sinirina kadar yaklasan faiz oranlari, ev hayali kuran yüz binlerce kisiye kira öder gibi ev sahibi olma imkanlari taniyor.

Benim için de sürpriz

YAPI Kredi Koray Gayrimenkul Yatirim Ortakligi Genel Müdürü Hakan Kodal, konut kredisinde faiz oraninin yüzde 1.05 oranina bu kadar kisa sürede düsmesine sasirdigini belirtti. Bankalarin pazardan pay kapma açisindan büyük bir rekabet içine girdigi için agresif davrandigini kaydeden Kodal, su an için bu oranin yüzde 1’in altina düsmesini beklemediklerini söyledi. Geçtigimiz hafta yapilan Konut Finansmani Konferansi’na bankalarin büyük ilgi göstermesiyle böyle bir yaklasimin ipucunu aldiklarini ifade eden Kodal, “Orada yaptigimiz tahminlerde faizlerin yüzde 0.80-1.00 araligina düsmesi için daha zaman oldugunu görüsüne varmistik. Bu kadar kisa sürede 1.05 oranina düsecegini beklemiyordum. Benim için de sürpriz oldu. 1.05 erken atilmis bir adim ancak piyasayi olumlu etkileyecektir. Pazarin önünü açacaktir. 3 ay içinde gelebilecegimiz seviyeye geldik. Sunu da unutmamak gerekir. 1.15 ile 1.05 arasinda büyük fark yok. Bu durumda piyasada radikal degisiklikler beklemek yanlis olur” dedi.

Yüzde 300 artti

DÜSEN faiz oranlariyla birlikte tüketicilerin kullandigi konut kredisi miktarinda çok büyük artis gözlendi. Merkez Bankasi verilerine göre, 18 Kasim itibariyla 10 milyar 562.3 milyon YTL tutarinda konut kredisi kullanildi. 2004 yili verilerine göre bu rakam 2 milyar 641.2 milyon seviyesindeydi. Böylece ayni dönem içinde tüketici kredileri içinde konut kredisinin kullanim orani yüzde 299.9 oraninda artarak büyük bir rekor kirmis oldu. Tüketici kredileri de geçen yil sonuna göre iki kat artarak 13 milyar YTL’den 26 milyar YTL’ye çikti. Ihtiyaç kredileri içinde konut kredileri yüzde 30’luk pay ile yüzde 16’lik tasit kredilerinin de önünde yer aliyor.

‘Gidilecek yol var’

BANKEUROPA Icra Kurulu Baskani Cüneyt Genç, konut kredilerinde Türkiye’nin alacagi çok yol bulundugunu belirtirken, “Konut kredileri bizde milli gelirin yüzde 2.5’lari seviyesinde, AB’de ise yüzde 35’lerde’’ diye konustu. Su anda konut kredisinde vadeler 20-25 yil dense bile kimsenin TL bazinda 7-8 yildan uzun vadeli kredi almadigini vurgulayan Genç, “Mortgage Yasa’si çikarsa, bunun degisken faize yönelik düzenlemeleriyle hem bankalar hem de tüketiciler korunacak. Iste o zaman 20-25 yil cazip olacak. Gelecek yil aylik yüzde 1’in altinin mutlaka görülecek” dedi.