Mutlu olmak için bunları yiyin

Günlük performansınızı sağlayan en önemli hormon mutluluk hormonu.

Hayatınızdaki sorumluluklarınız fazla. Çalışıyor olsanız da olmasanız da günlük performansınızın verimli sürdürülmesi, sinir sisteminizin korunması dolayısıyla ruhsal sağlığınızın korunması büyük önem taşımaktadır. Günlük aktivitelerinizi sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek, sağlıklı bir şekilde düşünebilmek için beden sağlığınızın yanında ruh sağlığınızın da önemi büyük. İnsan vücudunu birçok hormon yönetmektedir. Bu hormonlar arasında günlük performansınızı önemli ölçüde etkileyen bir hormon var ki bu hormon seratonin (mutluluk) hormonudur. İdeal kilonuzda iseniz sinir sisteminizle ve seratonin (mutluluk) hormonu ile iyi geçinmek için bilinçli beslenmeniz gerekiyor. Bilmelisiniz ki bu konuda bilinçli beslenmeniz hormonlarınızı ve sinir sisteminizi direkt etkiler.

Mutluluk hormonunu tetikleyin

– B vitamininden zengin besinleri seçmelisiniz, Soya ürünleri (soya fasulyesi, soya eti, soya filizi), bulgur, nohut, B1 vitamininden zengin olup; soya fasulyesi, nohut ana öğünlerinde rahatlıkla tüketilebilir. Bulgur, beyaz pirinç yerine tercih edilmelidir. Fakat hormonu korumak adına haftada 2 veya 3 defa tüketilmelidir. Yine önemli diğer B vitamini Riboflavin olan vitamin B2’dir. Süt ve süt ürünlerinde bulunur. Süt ve yoğurt gibi. Süt ve yoğurdun seratonin salgısını artırma, rahatlık hissi verme özelliği vardır. Günde 250 gr süt veya yoğurt tüketilmelidir.

– Ceviz, fındık gibi kuruyemişleri diğer kuruyemişlerden ayrı tutmalısınız. E vitamininden zengindirler. Yağ içeriği de yüksek olduğu için hem kilo kontrolü hem de sinir sisteminizin düzenlenebilmesi için günde 5-10 adet ceviz, haftada 2-3 defa 50 gr tüketilebilir.

– Balık, omega 3 ve omega 6 içermesi nedeni ile zihinsel faaliyetinizin artması ve mutluluk hormonu salgısı için önemlidir Haftada 2-3 defa balık yemelisiniz. Bu miktarı daha da artırabilirsiniz n Meyvelerden ise mutluluk hormonu en çok salgılatan meyve muzdur. Haftada 3-4 defa muz tüketebilirsiniz. Formunuz eğer yerinde ise ve kilo probleminiz yok ise her gün 1 muz tüketmenizde fayda var. Zayıflama programlarında ise muzun kabızlığı artırma etkisi olacağından sık kullanım önerilmez.

– Mutluluk hormonu salgısını artırma özelliğine sahip çikolatanın veya çikolatalı tatlıların formunuzu koruması adına haftada 3 defa tüketilmesi gerekir.

– Hindistancevizi, avokado, ananas kalori değeri yüksek olmasının yanında mutluluk hormon salgısını artırmada ve haftada 3 defa 200 gr şeklinde tüketilebilir.