Müzakereler Durabilir

BBC'ye konuşan Avrupa Politika Merkezi Siyasi Analiz Uzmanı Amanda Akçakoca, yazar Orhan Pamuk'un cezaya çarptırılması halinde bunun Türkiye'nin son derece aleyhine olacağını ve Türkiye ile olan müzakerelerin durdurulabileceğini söyledi.

Orhan Pamuk’un yanısıra Ermeni konferansı sonrası haklarında suç duyurusunda bulunulan beş gazetecinin davasının da yakından takip edildiğini belirten Akçakoca, Brüksel’in davaların düşmesini ve Orhan Pamuk’un özgürce hayatına devam etmesini beklediğini söyledi. Pamuk davasının Türkiye ile AB ilişkileri açısında son derece önemli bir konu olduğunun altını çizen Akçakoca, ”Dolayısıyla komisyon Cuma günü neler olacağını yakından izleyecek. Eğer dava istemedikleri bir yönde ilerlerse ve bu beş gazetecinin davalarında da aynı durum gözlenirse, Türkiye’nin üyelik müzakereleri askıya alınabilir. “

Kıbrıs’ın Türkiye’nin Avrupa Birliği yolundaki en büyük engellerden biri olmayı sürdüreceğini söyleyen Akçakoca şöyle konuştu: “Belki de Avrupa Birliği’nin aldığı en kötü dış politika kararıydı bölünmüş bir ülkenin birliğe girmesine izin vermek. Adanın bölünmüşlüğüne bir çözüm bulununcaya ya da Avrupa Birliği Papadopulos’un müzakere masasına dönmesini sağlamanın bir yolunu buluncaya dek, Kıbrıs konusu, Türkiye’nin müzakere sürecine sürekli yayılacak bir kanser gibi olacak.”

Türkiye ile sürdürülecek müzakere sürecinde 35 ayrı konunun görüşüleceğini belirten Amanda Akçakoca, 35 başlıktan Türkiye’nin en çok tarım ve çevre konularında zorlanacağı tahmininde bulunuyor. Akçakoca, “Türkiye demokrasi ve hukuk devletine bağlılığını ve Avrupa Birliği ailesine girmek için kendisinden talep edilen reformları yapmak istediğini göstermek zorunda diye düşünüyorum.Bunu sadece hükümet değil, halk da göstermeli. Son dönemde halkın AB’ye desteğinin düştüğünü biliyoruz. Ancak Hırvatistan örneğini düşünün mesela. Orada halkın kahraman olarak gördüğü bir isim, Ante Gotovina Lahey Adalet Divanı’na teslim edildi ve halkın birliğe desteği yüzde 32 oranına düştü. Türkiye’de de insanlar, daha güvenli ve güçlü bir geleceğe sahip olmak için bazen zor kararlar almak zorunda kalınabileceğini hatırlamalı.” şeklinde konuştu.