‘Müzakereler yeniden başlayabilir’

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin Filistin'de kalıcı bir barışın tesis edilmesini arzuladığını, ihtilafın çözüme kavuşmasının herkesin faydasına olacağını söyledi.

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yaklaşık 6 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurumlar Vergisi Yasa Tasarısı’nın imzaya açıldığını ve çok yakında Meclis’e sevk edileceğini söyleyen Çiçek, tasarının Türkiye’deki mali mevzuatın en önemli ayaklarından biri olduğunu ifade etti. Bakan Çiçek, bugüne kadar yapılan değişikliklerin bir bütünlük içinde yapılmadığı için yasal ahengin bozulduğuna dikkat çekti. Kurumlar vergisinde indirim yapılabilmesi için de yasa değişikliğinin şart olduğunu ifade eden Çiçek, Kurumlar Vergisi’nin kapsamına girdiği halde başka vergi yasalarının içinde olan konuların bir yerde toplanacağını kaydetti.

Bakanlar Kurulu toplantısında Başmüzakereci Ali Babacan’ın AB tarama süreci ve geçen hafta Davos’ta yapılan Dünya Ekonomik Forumu hakkında bilgi verdiğini aktaran Bakan Çiçek, her iki konunun da geniş bir değerlendirmesinin yapıldığını belirtti. Kabine üyesi Bakanlar’ın geçtiğimiz hafta sonu bazı içelerde yapılan AK Parti İlçe kongrelerine katıldığını hatırlatan Çiçek, Bakanlar’ın gittikleri yerlerde elde ettikleri izlenimleri Başbakan’a aktardığını belirti. Çiçek, Bakanlar’ın partinin kongrelerine bundan sonra da katılacaklarını söyledi. Çiçek, halkın ve seçmenin nabzının tutulması açısından kongrelerin önemli olduğunu belirtti.

TÜRKİYE’NİN ARZUSU KALICI BİR BARIŞIN TESİS EDİLMESİ

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Ortadoğu ve dış politikayla ilgili bilgi verdiğini aktaran Bakan Çiçek, ağırlıklı olarak Filistin sorununu konuştuklarını söyledi. Filistin -İsrail ihtilafının derinliği olan bir konu olduğunu vurgulayan Çiçek, sorunun sadece Filistin’de seçim sonuçlarına göre değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Filistin’de yeni bir siyasi ortam oluştuğunu ifade eden Çiçek, Mart ayında da İsrail’de seçimler yapılacağını belirtti. “Biz her zaman yapıcı bir rol oynamaya çalıstık” diyen Bakan Çiçek, Türkiye’nin kalıcı bir barışın tesis edilmesini arzuladığını, ihtilafın çözüme kavuşmasının herkesin faydasına olduğunu vurguladı.

Bir gazetecinin “ABD Hamas’ın seçimi kazanmasıyla Filistin’i mali bir krizin beklediği yorumunu yaptı. Biz nasıl bakıyoruz?” sorusu üzerine konuşan Çiçek, “Farklı ülkelerin farklı bakışı olabilir. Biz, bu ihtilafın hemen yanıbaşında olan bir ülkeyiz.Orada bir seçim yapılmıştır. Seçimin sonucunda bir iktidar değişikliği olmuştur. Biraz beklemek yazım. Buna karşılık İsrail’de de bir seçim yapılacaktır. Tarafların karşılıklı olarak çözüm yolunda çaba sarfetmesini bekliyoruz. Ön yargılı yaklaşmamamız, meseleye olumlu yönlerden bakıp barışa olumlu katkı sunmak lazım” diye konuştu. Bazı konuları soğukkanlılık ile değerlendirmek gerektiğini ifade eden Çiçek, Türkiye’nin sorunun çözülmesi yolunda bir kısım katkılarının ve yardımlarının olduğunu hatırlatarak “Önümüzdeki süreçte de, ola ki Türkiye’ye bir rol düşebilir. Bu iki tarafın iradesine bağlı. İsrail’de de seçimlerin yapılmasının ardından müzakerelerin yeniden başlaması için konuyu gündemde tutup çaba göstermek lazım” dedi.