Müzelerin soyulması gündem de

Müzelerde yaşanan hırsızlık olayının aynısının 2000 yılında Konya'daki tarihi Yusuf Ağa Kütüphanesi'nde yaşandığı belirtildi.

Çalınan eserler arasında yer alan Muhiddin Arabi’nin “Kitab-ul Ba” isimli eseri, İngiltere bulunmuş ve İbn-i Arabi Derneği’nin katkılarıyla Türkiye’ye getirildi.

GÖREVLİ MEMUR EMEKLİLİĞİNİ İSTEYİNCE ORTAYA ÇIKTI

Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihî eser soygununa adı karışanlar Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 yıl yargılandıktan sonra cezalandırılmışlardı.

Davada kütüphane çalışanı Muharrem Uğur beraat ederken, kütüphane memurları Süleyman Cingitaş, Necmettin Eken, İdris Akman, İsmail Oğuz ve Osman Nuri Solak’a, kütüphanede bulunan kitapların kaybolmasından dolayı 1 trilyon lira para cezası verildi. Ayrıca, görevini kötüye kullanmaktan dolayı Süleyman Cingitaş’a 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası ve 833 milyon lira ağır para cezası, diğer sanıklara ise 1 milyon 266 bin lira ağır para cezası verildi. Görevini kötüye kullanmaktan dolayı sanıklara verilen cezalar ertelenirken, 1 trilyon liralık cezanın tahsili için gerekli işlemlerin yapılması kararlaştırıldı.

Konya’da tarihî Yusufağa Kütüphanesi’nde toplam değeri 7,5 trilyon lirayı bulduğu bildirilen 103 adet elyazması ve 7 adet basma kitabın soyulması kütüphane görevlisi memurun Süleyman Cingitaş’ın emekliliğini istemesiyle ortaya çıktı.

Sayımda 103 adet çok değerli elyazmasının yerinde bulunmadığı fark edilirken, 62 adet elyazmasının çoğunun ceylan derisinden olan çok değerli kapaklarının sökülerek götürüldüğü anlaşılmıştı. Kaybolan eserler arasında, ünlü alimler Muhiddin-i Arabi ve Sadreddin-i

Konevi’nin kendilerinin yazdığı kitaplar da bulunuyor.

KİTAPLARDAN BİRİSİ İNGİLTERE’DE BULUNDU

Yapılan incelemede, paha biçilemeyen ve eşi olmayan el yazması kitapların ve ciltlerin çok profesyonel bir şekilde çalındığı belirlenmişti. Hırsızların, kitapların içindeki risaleleri aldığı ve yerine başka ciltler yerleştirdiği, bazılarının ise altın kakma olması nedeniyle sadece kapaklarını alarak içlerini bıraktığı görüldü. Farklı cilt kapaklarının içinde başka eserler bulunduğunu ortaya çıkmıştı.

Kütüphaneden çalınan eserlerler İnterpol aracılığıyla tüm dünyada aramya başladı. Daha sonra Londra’da kurulu Muhiddin Arabi Derneği’nin üyesi Stephen Hırtenstein,bir müzayede salonunun kataloğunda daha önceden çalındığını duyduğu Muhiddin Arabi’nin “Kitab-ul Ba” isimli eserinin yer aldığını gördü. Hırtenstein, Türkiye’de Kültür Bakanlığı ve kitabın çalındığı kütüphane ile yazışmalar yaptı. Kitabın üzerinde Yusuf Ağa Kütüphanesi’ne ait olduğunu gösteren mührün bulunduğu sayfanın örneğini Konya’daki kütüphaneye gönderen Hırtenstein sayesinde, kitabın çalınan eser olduğu kesinlik kazandı. Daha sonra eser elçilik kanalıyla Türkiye’ye iade edildi.