‘Müzemiz 29 kamera ile tüm gün denetleniyor’

Türkiye'nin çeşitli illerindeki müzelerde meydana gelen hırsızlık olayları üzerine bir açıklama yapan Burdur Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını bildirdi.

Burdur’da düzenli olarak yapılan ve tüm kamu müdürlerinin katıldığı haftaya iyi başlangıç toplantısının temel gündemini Burdur Müzesi oluşturdu. Son zamanlarda basında çıkan hırsızlık olaylarının ardından bir açıklama yapan Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, kentte bu konuda hiçbir sorun olmadığını söyledi.

Türkiye’deki müzelerin ortak sorunlarından biri olan uzman personel yetersizliğinin bir süre Burdur’da da hissedildiğini kaydeden Ekinci, “Basından takip ettiğimiz acı olaylar birkaç günlük hadise değil. Uzun zaman önce eleman ve teknoloji yetersizliği yüzünden oluşmuş bazı sıkıntılar var. Ancak Burdur Müzesi geçen yıl sadece 3 bekçi tarafından korunmasına rağmen hiçbir sorun yaşamamıştır. Hiçbir eserimiz kayıp olmamış, çalışmamıştır.” diye konuştu.

Yaklaşık bir yıldır 10 uzman güvenlik sorumlusu ile çalıştıklarını anlatan Ekinci, 29 güvenlik kamerasının bütün gün çekim yaptığını vurguladı. 58 binden fazla eserin bulunduğu Burdur Kent Müzesi’nin en gelişmiş şekilde korunduğunu ifade eden Ekinci, “Müzemiz ikinci Efes olma yolunda hızla ilerleyen Sagalassos Antik Kenti’nden çıkartılan birçok esere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Hacılar başta olmak üzere birçok höyükten çıkartılan eserlerde yine burada toplanıyor. Büyüklük ve güvenlik hizmetleri bakımından örnek müzeler arasında yer alan Burdur Şehir Müzesi, gelecekte çok daha iyi olacaktır.” şeklinde konuştu.