My Showland’in ismi değiştirildi

Dünyanın ikinci büyük, Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük kapalı gösteri merkezi olarak gösterilen My Showland'in ismi, İstanbul Gösteri Merkezi olarak değiştirildi.

My Showland’in isminin, Türkçe bir isimle değiştirilmesi konusunda sorularını yanıtlayan Mustafa Özbey, yabancı dillere ait kelimelerin kullanımının yaygınlaşmasının tehlikesine dikkat çekti. İsim değişikliği fikrini ilk kez My Showland’de düzenlenen ve yoğun bir katılıma sahne olan “Kutlu Doğum Haftası” sırasında aklına geldiğini dile getiren Özbey, “Adı My Showland’ken Peygamber Efendimiz’in kutlu doğum haftasında burada, 5 günde 60 bin kişi vardı. Demek ki hala bu ülkede dinine, bayrağına, diline sahip çıkan insanlar var. Bu ışık Türkçe Olimpiyatları’yla perçinleşti. Ben Türk’ün, Türk milletinin adını hayatım boyunca hep duyurmayı istedim. ‘Dünya Türkçe Olimpiyatları’nı düzenleyenlerin bana ışık tutmalarıyla isim değişikliği fikri içime doğdu. Ülkemin insanlarının hasret kaldığı bir sesi yansıttığım için çok mutluyum. Nerdeyse yeni doğan çocuklarımızın isimlerini değiştirecek hale geldiğimiz ülkede, benim özgürlüğüm, dinim, dilim, vatanım ve bayrağımdır. Ben özgürlüğüme böyle baktığım için de, sebep olanlardan ‘Allah razı olsun’ diyorum.” diye konuştu.

İsim değişikliği kadar önemli başka bir karar daha aldığını anlatan Özbey, yeni ismi ile İstanbul Gösteri Merkezi’ni, Türk kültürünün öğretileceği bir akadami haline getireceğini ifade etti. Özbey, “Burada Akademi kurulacak ve bin öğrenci, kendi kültürünü öğrenmek için eğitim alacaklar. Türkiye’de Sanat Akademileri vardır. Bu akademilerden çıkan öğrencilerimiz maalesef, kendi kültürlerini ve kendi tarihlerini öğrenmeden mezun olmaktadırlar. Sayın Kültür Bakanımız, daha henüz Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük merkezini ziyaret etmemesine rağmen, ben burada bu görevi yerine getiriyorum. Ben kendi ülkemin çocuğunun nereden geldiğini, niçin geldiğini ve bu dünyada niye yaşadığının kültürünü, bu dünyanın en büyük sahnesinde, dünyanın en büyük kompleksinde öğrencilere öğreteceğim ve yayacağım.” şeklinde konuştu.

Özbey sözlerine şöyle devam etti: “Çok acıdır, ben gelmeden önce burada bizim tarihimizle bağdaşmayan işler yapılmış. Ben geldikten sonra bunlar durduruldu. Bugüne kadar bir Türk’ün öğrenmesi gereken konular olan Osmanlı tarihinden, İslam tarihine ve Türk tarihine kadar herşey bugüne kadar ihmal edilmiştir. Bu akademi de bu görevi yerine getirecektir. Bu benim Türkçe isim değişikliği kadar, önemli kararlarımdan bir tanesidir. Herşey bir kibrit çakmakla başlar. Burayı bir vakıf haline getirip ilelebet yaşamasını istiyorum ve bu konuda herkesten destek bekliyorum.”