Mynet’te Google devreye girdi

Mynet ile Google arasında yapılan işbirliği sonucunda, Mynet üzerinden yapılan aramalarda Google arama motoru devreye girecek.

Mynet Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, işbirliğinin açıklandığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, 1999 yılında kurulan Mynet’in Türkiye’nin en büyük internet medyası olmayı amaçladığını, bugün o amaçları doğrultusunda önemli bir noktaya geldiklerini söyledi. Türkiye’de hızlı internetin yaygınlaşmasıyla birlikte Mynet’te yenileme çalışmalarına başladıklarını anlatan Kurttepeli, bir süre önce anlık mesajlaşma programı ICQ ile anlaşma yaptıklarını, Google ile de görüşmeye başladıklarını kaydetti.

Mynet’in arama çalışmalarına Altavista ile başladığını, ancak daha sonra Altavista’nın durumu nedeniyle tarama alanında Mynet’te bir boşluk olduğunu ifade eden Kurttepeli, 8 ay önce başlayan görüşmelerin ardından Google ile işbirliği yapmaya karar verdiklerini söyledi. Mynet üzerinden yapılan aramalarda Google arama motorunun devreye gireceğini anlatan Kurttepeli, Mynet’in ayrıca Türk kullanıcıları için lokal arama motorları geliştirebileceğini kaydetti.
Google ile yaptıkları işbirliğinin birkaç haftadır uygulamada olduğunu dile getiren Kurttepeli, Mynet’te aranan kelimelerin genellikle gündemle ilgili olduğunu, geçen hafta en çok Milli Piyango, Saddam, Fenerbahçe ve Galatasaray kelimelerinin arandığını anlattı.

Mynet kullanıcısının dünya standartlarında hizmetlerden faydalanmasını sağlamayı hedeflediklerini belirten Kurttepeli, “Türk internet pazarı açısından ise uluslararası markaların sektöre olan güvenini ve potansiyeli artırıcı bir işbirliği olacağını düşünüyoruz” dedi.

“YENİ İŞBİRLİKLERİNE GİDEBİLİRİZ”

Kurttepeli, işbirliğinin detaylarına ilişkin olarak Mynet üzerinden yapılan aramaların sonuç sayfalarında da Google AdWords reklamlarının sponsor bağlantılar olarak çıkacağını, burada bir gelir paylaşımının söz konusu olduğunu söyledi.

“Türk kullanıcısının aramalarında daha iyi sonuçlar elde etmesini amaçladık. Gelir anlamında rakam bizim için ikinci planda kaldı” diyen Kurttepeli, gelecekte Google ile başka işbirliklerine de gidebileceklerini kaydetti.
Kurttepeli, çocuk pornosu olaylarının ardından Mynet’in aldığı tedbirlere ilişkin bir soru üzerine de, Mynet’te arama yapılırken aranan kelimelerin güvenliğinin ayarlanabildiğini, aramalarda gerekli filtrelemelerin yapıldığını anlattı.
Google Stratejik Ortaklıklar Müdürü Cesar Mascaraque de Mynet ile yaptıkları işbirliğinden büyük keyif aldıklarını belirterek, “Başarılı bir sonuç çıkacağından eminim” dedi.

Mascaraque, gelecekte Mynet ile işbirliği yapacakları başka alanlar olduğunu, şu an bunları değerlendirdiklerini söyledi. Verilen bilgi göre, Mynet kullanıcıları Google desteği ile tüm web’de arama yapabilecek.