‘Nakit’ iptal edilirse tefecilere yönelirler

Kredi kartında ödeme durumuna göre nakit çekim kısıntısı getirilmesine dair düzenleme hazırlığına itiraz.

Yapı Kredi İcra Kurulu Üyesi Nazan Somer, “Düzenleme tüketiciyi bankacılık dışı alanlara yöneltir” dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) kartta ödeme durumuna göre, nakit çekim kısıtı ile asgari ödeme oranının artırılmasını öngören yeni taslağına bankacılardan “Tüketici bankacılık sisteminin dışına çeker” itirazı geldi. Tüketiciler Birliği de taslağa “tefecilere yönelimin artacağı” gerekçesiyle karşı çıktı.

Yapı Kredi Bankası Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi Nazan Somer, bu tür kısıtlamaların tüketiciyi bankacılık sisteminin dışına iteceği uyarısında bulunarak, Yapı Kredi olarak BDDK’ya da bu görüşlerini ilettiklerini söyledi.

Hukuki zeminde kalsın

Yapı Kredi Bankası’nın bireysel ve KOBİ müşterilerinin farklı finansal ihtiyaçlarını karşılayacak temel bankacılık ürünlerin yer aldığı paketlerin tanıtıldığı toplantıda konuşan Somer, ihtiyaçlar ortadan kalkmadıkça bu tür kısıtlamaların işe yaramayacağına inandığın söyledi. “Bu tür kısıtlamalar tüketiciyi sankacılık kesiminin dışına iter” diyen Somer, Yapı Kredi Bankası olarak BDDK’ya da bu yönde görüş verdiklerini kaydetti. Bankacılıkta genel eğilimin de bu yönde olduğunu kaydeden Somer, “İhtiyaçlar bir anda ortadan kaldırılamayacağına göre, tüketici başka alanlara yönelecektir. Oysa bu tür ihtiyaçların karşılanmasının hukuki zeminde yürütülmesi çok daha doğru” diye konuştu.

TBB ‘kısıtlama’ için bankalardan görüş istedi

BDDK’nın hazırladığı borcu olanın kredi kartından nakit çekimini kısıtlayan tasarı geçen hafta Türkiye Bankalar Birliği’ne ulaştırılmıştı. TBB de görüşlerini bildirmeleri için üye bankalara göndermişti. BDDK’nın resmi interten sitesinde de yer alan taslakla, en az üç dönem üst üste, asgari ödeme tutarı ile toplam dönem borcunun yüzde 50’si arasında ödeme yapılan kredi kartlarının nakit kullanımına kapatılması ve bu kartların limitlerinin borcun tamamı ödenene kadar artırılmaması öngörülüyor. BDDK ayrıca, şubeler kanalıyla yapılan kart iptaline ilişkin taleplerde, bu talebin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan iptal talep formunun bir örneğinin kart hamiline verilmesini zorunlu tutuyor.

Meşe, Çam ve Ardıç paketleriyle Yapı Kredi 500 bin müşteri hedefliyor

Yapı Kredi Bankası, 2 yıllık bir çalışmayla hizmet verme stratejisini “ürün” odaklı yapıdan “müşteri” odaklı yaklaşıma çevirdi ve “paket” servisine start verdi. Bireysel müşterileri için Meşe, KOBİ müşterileri için Çam paketini hazırlayan banka, 1 Mayıs’tan itibaren yatırım ihtiyacı olan bireysel müşterileri için de Ardıç paketini çıkaracak. Vadesiz hesap, internet bankacılığı, kredi kartı, para transferi gibi temel bankacılık işlemlerini tek bir bankada toplayanlara indirimli ücret ve komisyon imkanları sununan Yapı Kredi, ayrıca bu hizmetlerini sağlık, kültür-sanat gibi finans dışı ihtiyaçlarla da kombine etti. 6 milyon bireysel, 500 bin de aktif KOBİ müşterileri olduğunu kaydeden Nazan Somer, Mart’tan bu yana pazara sunulan Meşe ve Çam paketinden 70 bin adet sattıklarını söyledi. Bu paketler kanalıyla bu yıl sonuna kadar 420 bin bireysel, 80 bin de KOBİ müşterisi olmak üzere 500 bin pakete ulaşmayı istediklerini ifade eden Somer, “2012’ye kadar hedefimiz müşteri portföyümüzün yaklaşık yüzde 30’una bu paketlerden satmak. Önce temel paketlerle başladık. KOBİ’ler için bir paket daha gelecek. Yıl sonunda 6 pakete ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.