Nakşibendi tarikatı Zilan Şeyhi Süleyman Bağdu toprağa verildi

Nakşibendi tarikatı Zilan şeyhi Süleyman Bağdu toprağa verildi.

Öğle namazına müteakiben kılınan cenaze namazına binlerce seveni ve müridi katıldı Beşiri ilçesi Örmegöze köyü Zilan Türbesinde kılınan cenaze namazından sonra aynı yerde toprağa verildi.

Cenazenin defnedildiği güzergah olan Siirt Batman karayolunda araç kuyruğu 2 km’yi geçti.Onbinlerce seveninin göz yaşları arasında toprağa verilen cenazeye Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, ilçe belediye başkanları Siirt ve Tilo ve Mardin şeyhleri , bölge aşiretleri yetkilileri ve Türkiye’nin değişik illerinden gelen müridleri katıldı.

Cenaze törenin yapıldığı alan adeta abluka altına alınarak görüntü ve fotoğraf çekimini engelledi.

Cenazenin defnedildiği Zilan Türbesi civarında adeta kuş uçurtulmadı.Jandarma ve güvenlik güçleri tarafından geniş güvenlik önlemlerinin alındığı törende herhangi bir taşkınlık meydana gelmedi.

Konu ile ilgili CİHAN’a açıklamalarda bulunan Emniyet Müdürü Arif Öksüz “Olay siyasi bir olay değildir.Bi,r husumetten kaynaklandığı tahmin ediyoruz. Elimizde bir takım veriler var onlardan yola çıkarak geniş bir soruşturma başlattık. Cinayeti gerçekleştiren 38 plakalı özel otoyu arıyoruz.” şeklinde konuştu.

Batman ve bölgenin tanınmış isimlerinden Şeyh Süleyman ve yakınlarının içinde bulunduğu Jeep dün saat 15.30 sularında Batman Aydınkonak kavşağında kimliği belirsiz kişilerce çapraz ateşe tutulmuştu.

Yapılan silahlı saldırıda A.Latif Engin (57) olay yerinde, aracı kullanan Süleyman Bağdu (45) hastanede yaşamını yitirdi. Olayda, şeyhin oğlu Selim Bağdu (18), Adil Karabaş (54) ve Şerif Kaplan (40) ayarlanmıştı.