Namaz Gönüllüleri İstanbul’da toplandı

İnsanları namaza teşvik etmek ve toplumda namaz bilinci oluşturmak için kurulan Namaz Gönüllüleri Platformu, İstanbul'da toplandı.

Fatih’te Ali Emiri Kültür Merkezinde yapılan toplantıya, ilim ve fikir adamları, yazarlar, radyo TV programcıları, din görevlileri ve gazeteciler katıldı.

Toplantıda konuşan, Platform sözcüsü Abdullah Yıldız, ”2006 yılından beri namaza çağrı hizmetimiz devam ediyor. Milyonlarca kitabın, kitapçığın, binlerce panelin, konferansın, seminerin, radyo- televizyon programının oluşturduğu namaz coşkusu bütün hızıyla sürüyor. Şimdi ise, Kur’an ve namazla diriliş seferberliği başlatıyoruz” dedi.

Bin yıl Kur’an’a hizmet eden milletin, Kur’an’dan uzaklaştırıldığını öne süren Yıldız, şöyle devam etti:

”Bu olumsuz tabloyu düzeltmek ve Kur’an-ı Kerim’i, bir ‘Hayat Kitabı’ haline getirmek için eğitim, iletişim ve sanat alanında çok geniş ve kapsamlı bir dizi faaliyet yapmayı, bu konuya dikkat çekmeyi ve kitleleri bilinçlendirmeyi hedefliyoruz. İnanıyoruz ki ümmetin yeniden dirilişi; Kur’an-ı Kerim’i gereğince okuyup anlaması ve onun şaşmaz ilkelerine ve ‘Yaşayan Kur’an’ olan Resul-ü Ekrem’in sünnetine sıkı sıkıya sarılıp, namazın ikamesi başta olmak üzere vahyi, bir hayat tarzı haline getirmesiyle gerçekleşecektir.”

Sinevizyon gösterisinin de yapıldığı toplantıda, Prof. Dr. Suat Yıldırım, Prof. Dr. Faruk Beşer, Doç. Dr. Mustafa Karataş ve sanatçı Yaşar Alptekin de namaz kılmanın önemini anlatan konuşmalar yaptı.