‘Namazla Diriliş Paneli’ Türkiye’de…

İstanbul'da düzenlenen "Namazla Diriliş Paneli"ne katılan konuşmacılar, Türkiye'de namaz için yepyeni bir seferberlik başlatılması gerektiğini belirterek,

Başakşehir İnsan ve Çevre Derneği (BİNDER) tarafından düzenlenen panel, Çınar Koleji’nde yapıldı. Bayezid Camii İmam Hatibi Suat Göztok’un Kur’anı Kerim’den namazla ilgili ayetler okumasıyla başlayan panelde büyük izdiham yaşandı. Konferans salonunu dolduran kalabalığın yoğun ilgisiyle izlenen panelde, namazla ilgili kitaplarıyla tanınan Abdullah Yıldız, Vehbi Karakaş, Cemil Tokpınar ve Ahmed Bulut birer konuşma yaptı.

BİNDER Başkanı Zafer Köksal’ın açış konuşmasından sonra söz alan ilâhiyatçı Ahmed Bulut, namazla diriliş panellerinin plânını hacda yaptıklarını belirterek, “Mekke’de, Medine’de ezanlar semayı çınlatırken insanları manevî bir heyecan, namaza karşı bir şevk sarıyor. Herkes mescidin yolunu tutup namazın aşk ateşini camide teskin ediyordu. Neden bizim memlekette böylesi bir aşk ve heyecan yok diye düşündük. Arkadaşlarla görüşüp, topluma namaz şuurunu ve duyarlılığını kazandırmak için namazla diriliş panelleri düzenlemeye karar verdik” dedi. Panelin gördüğü ilginin kendilerini teşvik ettiğini belirten Bulut, “İnşallah önümüzdeki aylarda Gaziosmanpaşa, Üsküdar ve Bahçelievler’de panel düzenleyeceğiz” müjdesini verdi.

Daha sonra konuşan “Namaz: Bir Tevhid Eylemi” kitabının yazarı Abdullah Yıldız, “Haydi Namaza” ismini verdiği konuşmasında, abdest ve namazdaki her hareket ve duanın derin anlamlar taşıdığını anlattı. Kur’an’da namazın tek başına zikredilmeyip “dosdoğru kılmak” anlamında “ikame” fiiliyle zikredildiğini belirten Yıldız, “Abdest sadece maddî bir temizlik değil, fikrî, ruhanî ve kalbî bir arınmadır. Kıyam, kıraat, rükû, secde ve tahiyyat derin anlamlar taşıyan bir tevhid eylemidir ve namaz bir miraçtır” dedi.

Namazla ilgili bir panelin ilk defa düzenlendiğini belirten Yıldız, “Bu salonu dolduran kalabalık ve namaz kitaplarının gördüğü ilgi şunu ispatlıyor ki, bu milletin namaz diye bir derdi var ve bu ihtiyacını gidermek için sunulan çözümlere dört elle sarılıyor” şeklinde konuştu.

“Namaz Seferberliği” konusunda görüşlerini açıklayan “Sabah Namazına Nasıl Kalkılır” kitabının yazarı Cemil Tokpınar, konuşmasına karikatür krizine dikkat çekerek başladı. Müslümanların gösterdiği dengeli tepkileri öven Tokpınar, “Ancak şunu unutmayalım ki, Peygamberimiz’i mutlu etmek için onun ‘gözümün nuru, müminin miracı, dinin direği’ dediği namazı milletçe ve hakkıyla kılmalıyız. Yoksa karikatürle yapılan hakarete tepki göstermiş, ancak nefis ve şeytanın hakaretine göz yummuş oluruz” şeklinde konuştu.

Allah’ın ve Resulu’nün gündeminde olan namazın, Müslümanların gündeminde olmadığını belirten Tokpınar, “Yapılan anketlere göre, ülkemizin sadece 17 milyonu namaz kılıyor ve bunların da sadece 6 milyonu sabah namazına kalkıyor. Bu sonuç yüreğimizi sızlatmalı ve milletçe namaz seferberliği başlatmalıyız” teklifinde bulundu.

Son konuşmayı yapan “Niçin Namaz” ve “Nasıl Namaz” kitaplarının yazarı Dr. Vehbi Karakaş, namazın insanı dirilttiğini, huzur ve mutluluk verdiğini söyledi. Namaz kılmamanın bütün sorunların başı olduğunu belirten Karakaş, “Namaz kılmak ise bütün sorunları çözer. İslâm âleminin maddî ve manevî kalkınmasının vesilesi namazdır. Çünkü namaz, Allah’a yönelerek, güzel isimlerinin tecellisine mazhar olmaktır. Namazsız insan, şarzı bitmiş cep telefonu gibidir” diye konuştu.

Salonu dolduran ve ilgiyle izleyen kalabalığın kendisini fevkalâde ümitlendirdiğini belirten Karakaş, namaz panellerinin bütün Türkiye’de ve yurtdışında yapılması gerektiğini söyledi.

Program Ender Doğan ve saz arkadaşlarının ilâhîleriyle sona erdi.