Narenciye Festivali’nde 50 ton meyve sıkılıp ikram edilecek

Türkiye'deki toplam narenciye üretiminin yaklaşık yarısını Adana ile birlikte gerçekleştiren Mersin 4'üncü kez gerçekleştireceği Narenciye Festivali'nin hazırlıklarına devam ediyor.

Türkiye’deki toplam narenciye üretiminin yaklaşık yarısını Adana ile birlikte gerçekleştiren Mersin 4’üncü kez gerçekleştireceği Narenciye Festivali’nin hazırlıklarına devam ediyor. 16-17 Kasım günleri Adnan Menderes Bulvarı sahil şeridi sonu Mezitli Kavşağı’ndaki 100 dönümlük arazide yapılacak organizasyon yaklaşık 30 ülkeden gösteri grupları katılacak. Yabancı gösteri gruplarının 700 kişiden oluşması bekleniyor. 50’den fazla firma ve kurum stant açarak, halka ikram yapacak. Süslemelerde 400 bine yakın narenciye ürünü ve bunları bağlamak için aynı sayıda lastik kullanıldı. Süslemelerinde bin 500 metrekarelik bir alan narenciye ile kaplandı. Programda 50 ton narenciye sıkılarak halka dağıtılacak. 10 adet mobil figürden oluşan kortej 10 gün şehir turu yapacak. Bu yıl 200 binden fazla vatandaşın festivale katılacağı tahmin ediliyor.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Mersin Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, festival bütçesine Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 265 bin, merkezdeki dört ilçe belediyesinin 90’ar bin, Ticaret Borsası’nın 200 bin lira katkı sağladığını belirtti. Mersin’in narenciye üretiminde ve ticaretinde lider olduğunu ifade eden Özdemir, “Festivalimizin amacı narenciye ürünlerinin daha iyi değerlendirilmesine vesile olmak, kentimizi tanıtmak, şenlik ortamı oluşturmak ve dünyanın değişik kültürlerini Mersinliler ile buluşturmaktır.” dedi. Festival sürecinde Mersin’de örnek gösterilecek bir birliktelik ve işbirliği havası oluştuğuna dikkati çeken Özdemir, etkinliğin ilin en büyük buluşmasına ev sahipliği yaptığını vurguladı.

Narenciye ürünleri ile yapılan sabit ve mobil figür süslemelerinin ülkede bir ilk olduğunu açıklayan Özdemir, “Festivalimiz sağlam bir temele dayanmaktadır. Bu temel üzerinde yükselerek, dünyanın dikkatini çeken bir aktivite olma yolunda hızla ilerlemektedir.” diye konuştu. Mersinli firmaların alanda stant açarak halka ikramlarda bulunmasının festivale ilgiyi artırdığını anlatan Özdemir, firmalardan yoğun bir talep geldiğini; daha şimdiden tüm stantların dolduğunu aktardı. Narenciye Festivali’nin gelecekteki açık hava fuarının çekirdeğini oluşturmaya başladığını anlatan Özdemir, bu sayede Mersin’in bir narenciye kenti olduğu gerçeğinin farkına varıldığının altını çizdi.

Narenciye sektörünün il ekonomisinin ana omurgalarından birisi olduğuna işaret eden Abdullah Özdemir, festivalin daha başarılı olabilmesi için özellikle Büyükşehir Belediyesine önemli görevler düştüğünü hatırlattı. Festivalin amaçlarına ulaşabilmesi ve tam anlamıyla bir kent festivali olabilmesi için özel firmaların da önemli bazı roller üstlenmesi gerektiğine değinen Özdemir, “Bu bağlamda, kafe, restoran ve lokantalarımız narenciye ürünleri kullanarak yeni lezzetler üretebilirler. Tur operatörleri kentte turlar düzenleyebilir, hediyelik eşya üreticileri narenciye temalı hediyelikler geliştirebilir.” şeklinde konuştu.

Festivalin bu yıl daha renkli geçeceğine inandıklarını belirten Özdemir, bu hedefe ulaşmak için, önceki yıllarda yapılan faaliyetlere ilave olarak, 20 bin öğrenciye narenciye dağıtımı yapacaklarını, öğrenciler arasında ödüllü resim ve kompozisyon yarışması, narenciye konulu bir defileyi tertiplediklerini kaydetti. Özdemir, etkinliğin simgesi haline gelen mobil ve sabit figür sayısını artırdıklarını ve yabancı ülke sayısını artırmak için gayret gösterdiklerini açıkladı. Festivalin kent içi tanıtımı için belediyelerin önlerinde lansman çalışmaları yapılacağını söyleyen Özdemir, mobil figürlerden oluşan tanıtım konvoyunun şehrin en uzak noktalarına kadar turlar yapacağını ve ilkokulların ziyaret edeceğini ifade etti. Özdemir, bütün vatandaşları bu şenlik ortamına katılmaya, görsel zenginliklerin ve ikramların tadını çıkarmaya davet etti.

RAKAMLARLA MERSİN NARENCİYE SEKTÖRÜ

Mersin ülkenin narenciye üretiminin yaklaşık yüzde 30’unu gerçekleştiriyor. Ürün bazında bu oran limon için yüzde 70, mandalina ve portakal için yüzde 20, greyfurt için ise yüzde 15 dolayında. Özellikle limon üretiminde Mersin, sadece ülkemizin değil, dünyanın en önemli üretim merkezlerinden biri. Mersin’de son 10 yılda narenciye üretimi yaklaşık 550 bin tondan 1 milyon tonun üzerine çıktı. Artış oranı yüzde 83’ü bulmakta. Türkiye’nin meyve ihracatının yüzde 70’i narenciye ürünlerinden oluşmakta. Geçen yıl ülke narenciye ihracatının yüzde 35’lik kısmını Mersinli firmalar gerçekleştirildi. Kentte yaklaşık 200 narenciye paketleme tesisi bulunmakta. Narenciye ticareti ile uğraşan firma sayısı 650 dolayında.