Narenciyelere bir dokunan bin ah işitiyor

Narenciye üretici ve ihracatçıları, yüksek girdi maliyetleri nedeniyle rakamsal artışlara rağmen iyi bir sezon geçiremediklerini ifade ederek, sektörün önünün açılması için gerekli önlemlerin bir an önce hayata geçerilmeseni istiyor.

Gerek üretici ve gerekse ihracatçının 2005-2006 sezonunda çok iyi bir yıl geçirmediğini bildiren Kavak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Narenciye ihracatında rakamlara bakıldığında ciddi bir artış var. 2004 yılına göre 2005 yılında Türkiye geneli toplam narenciye ihracatında miktarda yüzde 28, değerde ise yüzde 36 artış kaydedildi. 2004 yılı toplam narenciye ihracatı 695 bin ton ve bunun karşılığı 298 milyon dolar iken, 2005 yılında bu rakam 890 bin tona yükselirken, değer 405 milyon dolarlara ulaştı. Ancak bu artışlar bizi yanıltmamalı. Çünkü girdi maliyetleri çok yüksekti. Üretim ve ihracat sürecinde bizi etkileyen en önemli unsurların başında girdi maliyetleri geliyor. Bu sorun yüzünden yurtdışındaki rekabet gücümüzü ciddi manada zayıflatmaktadır. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi halinde, her geçen gün artış yaşanan narenciye sektörünün önü açılacaktır. Ayrıca sektörün en büyük sorunlarından birisi de ciddi bir envantere sahip olmamamızdır. Gerek ürün ve gerekse üretim alanları ile ilgili çok gerçekçi rakamları yakalayamıyoruz. Bunlar tahmini rakamlar. Bir yıldan buyana çeşitli kurumlar bu yönde çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaların daha fazla desteklenerek bir an önce sonuçlandırılması gerekiyor.”

Öte yandan, Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz ise 2005 yılı içerisinde 2004 yılına göre hem miktarda hem değerde artış görülmesinin en büyük nedeninin uygun hava şartları ve yüksek rekolte olduğunu belirtti. Kaçmaz, bunların yanı sıra diğer ülkelerden de piyasaya bol miktarda ürün gelmesi ile fiyatlarda giderek düştügünü belirterek, “Bununla birlikte yüksek girdi maliyetleri ve düşük döviz kuru üretici ve ihracatçıyı vurmuştur” dedi.

Narenciye üretici ve ihracatçısı Öner Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Armağan Öner ise “Düşük kur politikaları ve yüksek girdi maliyetlerinin yanı sıra devletin destekleme piriminin çok düşük olması nedeniyle sıkıntımız artıyor. İhracatçı yeterince teşvik edilmiyor. Orta vadede kurların düzelmesi ve kısa vadede de devletin bizi daha gerçekçi desteklemesi lazım” diye konuştu.

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İşletmecileri Derneği (AYMED) Başkanı Devrim Deletioğlu da, sezona girmeden önce fiyat ve ürün rekoltesi ile ilgili düşünmeden yapılan spekülasyonların üretici ve ihraçatçıları zor durumda bırıktığını vurguladı. Desteklemi priminin artırılması gerektiğini de savunan Deletioğlu, devletin bu sektörde AB’nin istediği standartları kağıt üzerinde değil, uygulamada hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.