Nargile sevenler DİKKAT!

Bir saatlik nargilenin 5 paket sigaraya eşdeğer olduğunu biliyor muydunuz?

Toplumda nargilenin sigaradan daha az zararlı olduğuna dair genel bir kanı var. Peki bilimsel sonuçlar, ortalama bir saatlik nargilenin 100 adet (5 paket) sigaraya eşdeğer olduğunu kanıtlıyor desek?

Nargile, tütünün değişik kullanım şekillerinden biri. Farsça’da ‘Hindistancevizi’ anlamına gelen, “nargil” sözcüğünden geliyor. Kökeni, hindistancevizinin içinin boşaltılarak bir kamış aracılığıyla hintkeneviri içme alışkanlığına dayanır.

Nargile hiç de masum değil!

Osmanlı döneminde tütünün kullanıldığı 16. yüzyıldan itibaren nargile de kullanılmıştır. Nargile dört parçadan oluşur: Tütünün konulduğu rüle, uzun gövde, ağza alınan hortum ucu (marpuç) ve suyun fokurdadığı şişe. Nargilenin içine konan, gece ıslatılmaya bırakılan tütüne tömbeki denmektedir. Son zamanlarda, fermente edilmiş meyvelerden ve aromalı tütünlerden elde edilen “Bahri” veya “Arap Tömbekisi” denilen bir tür daha mevcut. Rülenin içine yerleştirilen 10-20 gramlık tütün, üzerinde 1 mm’lik alüminyum levhalarla kapatılır. Her çekişle birlikte oluşan 3 cm civarındaki basınç, havanın şişedeki kömürün yanmasını sağlar. Bu şekilde nargile dumanı oluşur Sigaranın aksine içiminde çevreye duman yayılmaz.

Ancak yanan kömür, ürünleri içen kişi tarafından solunmuş olur. Nargile dumanında nikotin, kömür ve ağır metaller bulunmaktadır. Nargilenin üç saniye aralıklarla standart içim protokolü tek sigara içimiyle karşılaştırıldığında arsenik, krom, kurşun gibi ağır metal içeriğinin sigara içiminden çok daha yüksek miktarda olduğu gösterilmişür.

Bulaşıcı hastalık riski var

Sigaranın aksine nargilenin tüketimi daha az sıklıkla, sosyal ortamlarda gerçekleşmekte Bu da zararının az olduğu yanılgısını sürdürmeye yardımcı oluyor. Kafe ve restoranlarda aynı nargilenin farklı kişilere sunumu, bulaşıcı hastalıklara da davetiye çıkaran önemli bir faktör.

Batıda internet üzerinden evde kullanım için kendi nargilesini alma davranışı gelişmekte. Kullanım sıklığı sigarayla karşılaştırıldığında çok daha az olmasına karşın, araştırmalar ortalama bir saatlik bir kullanımın 100 sigara içmeye eşdeğer olduğunu göstermiştir. Sigara ile benzer şekilde nikotin ve karbondioksit alınmasına, hidrokarbon ve ağır metal gibi karsinojenlerın sigaraya göre çok daha artmış miktarlarda alınmasına yol açmaktadır.

İngiltere’de bir üniversitede öğrenciler arasında yapılan bir araştırmada, nargile içicisinde solukta ölçülen ortalama karbondioksit miktarı, bağımlılık nedeniyle sigarayı bırakmak için başvuran tipik bir sigara içicisinden iki kat yüksek bulunmuştur. Gebelik döneminde kullanım, sigarayla benzer şekilde düşük doğum ağırlığı ve diğer olumsuz sağlık sonuçlarına yol açabilir Sigarayla benzer şekilde çevreye toksik gaz yayılmasına neden olduğu gösterilmiştir.