NASA’nın uzay üssü yarışmasını kazandı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın Uzay Üssü Proje Yarışması'nda Toronto Northern Lisesi öğrencisi Eric Yam'ın projesi Asten, birinci oldu.

Toronto Halk Okulları Yönetimi'nden yapılan açıklamada, NASA'nın 16 yıldır düzenlediği yarışmada ilk defa bir Kanadalı'nın birinci olduğu belirtildi.

16 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Eric Yam'ın projesinde, uzaya inşa edilecek olan üsde 10 bin kişi yaşayacak, İngilizce, Çince ve Hinduca resmi dil olacak.

Dünyadan 36 bin kilometre uzaklıkta kurulacak olan üsde, yüzme havuzundan parka kadar tüm sosyal birimler bulunacak. Mısır mitolojisindeki tanrılardan Asten'in ismi verilen üsde hayat, Kanada'da uygulanmakta olan sağlık, eğitim ve hayatın diğer aşamalarını kapsayan sistemle düzenleniyor.

Proje ile herhangi bir para ödülü kazanamayan Eric Yam, önümüzdeki ay ABD'nin Orlando kentindeki NASA merkezinde tüm çalışanlara hitaben bir konuşma yaparak projesinin detaylarını anlatacak. Kanadalı yetkililer bu konuşmanın, 1969'da Ay'da yürüyen ikinci kişi olan Buzz Aldrin'inkinden sonra NASA'daki en önemli konuşma olacağını belirtiyor.

Projesine 563 milyar dolar maliyet hesabı koyan Yam'ın önümüzdeki yıl Waterloo Üniversitesi'nde mekatronik mühendisliği eğitimine başlayacağı belirtildi. Eric Yam'ın projesine internet üzerinden http://www.nss.org/settlement/nasa/Contest/Results/2009/ASTEN.pdf linki ile ulaşılabiliyor.