Nata Holding Türkmenistan’dan 1 milyar dolarlık ihale aldı

Türkmenistan'ın Başkenti Aşkabat'ı yeniden inşa edecek 1 milyar dolarlık ihaleyi, Ankara merkezli Nata Holding kazandı.

Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’ı yeniden inşa edecek 1 milyar dolarlık ihaleyi, Ankara merkezli Nata Holding kazandı. Son yılların en büyük ihalelerinden birini alan Nata Holding, ihale kapsamında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a 59,2 kilometre şehiriçi yol, 18 köprülü kavşak ve 54 adet alt-üst yaya geçidi yapacak. 2016 yılı Aralık ayına kadar tamamlanması planlanan ihale kararını, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbanguli Berdimuhammedov imzaladı.

Nata Holding Yönetim Kurulu Başkanı Namık Tanık ve Holding CEO’su Cüneyt Kandemir’i Ruhiyet Köşkü’nde kabul eden Berdimuhammedov, 1 milyar dolarlık yatırımı Türkiye’ye emanet etmekten son derece memnun olduğunu belirterek, projenin en kısa sürede ve en yüksek kalitede yapılması hususundaki beklentilerini bildirdi. Nata Holding Yönetim Kurulu Başkanı Namık Tanık ise Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov’a göstermiş olduğu ilgi ve güvenden dolayı teşekkür ederek, projenin en yüksek Avrupa standartlarında ve en kısa süre içerisinde tamamlanacağı hususunda güvence verdi.

AŞKABAT’IN TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLECEK

Aşkabat şehrinin trafik sorunlarının çözülmesi ve kent alt ve üst yapısını yenilemeyi amaçlayan 1 milyar dolarlık ihaleyle ilgili Namık Tanık, Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov’a bir sunum yaptı. İhalenin detayları ise şöyle: “Toplam 59.2 kilometre şehiriçi yol, 18 adet köprülü kavşak, 54 adet alt üst yaya geçitleri ile toplam 240 kilometre altyapı projesi yapılacak. 60 kilometre galeri boşluğu ve toplam 180 kilometre yağmur suyu, kanalizasyon ve içme suyu boru hatları yenilenecek. Türkmenistan’ın tüm bakanlarının değerlendirdiği proje, 2016 yılı aralık ayına kadar tamamlanacak.”

Projenin 2 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. NATA Holding, daha önce de Türkmenistan’ın 5 eyaletini birbirine bağlayan yollar üzerinde 180 köprüyü inşa etmişti. Özellikle altyapı projelerini üstlenen şirket, Kuzey-Güney demiryolu projesinde de elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmalarının yanı sıra istasyon binalarını inşa etmişti.

Türk şirketlerinin en çok iş aldıkları ülke konumunda olan Türkmenistan’da Türk müteahhitler havalimanı, liman, spor kompleksleri, fabrikalar, konut, elektrik santralleri, hastane gibi yüzlerce projeyi hayata geçirdi.