‘Nataşa gördüğüm oteli kapatacağım’

Başkan kırmızı noktayı çizdi: "Nataşa gördüğüm oteli kapatacağım"

Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, kent merkezinde Nataşa olarak tabir edilen hayat kadınlarının uğrak yeri haline gelen içkili restorantlar ve otellerin kapatılacağını söyleyerek, “Nataşa gördüğüm yeri kapatacağım. Nataşa gördüğüm oteli kapatacağım.Nataşa gördüğüm oteli kapatacağım. Bu bizim kırmızı çizgimizdir.
Kars’ta elbetteki özgürlüklerden yanayız ama bu özgürlük değil, insanların özgürlüğünün kısıtlanmasıdır” dedi.
Başkan Alibeyoğlu, makamında bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Kars’ta son yıllarda içkili gazino ve nataşa kabul eden otel sayılarında büyük artış olduğunu ve bunun halkı son derece rahatsız ettiğini söyleyerek, Belediye Meclisi’nce bugün alınan bir kararla, bu gazinoların artık ruhsatlarının yenilenmeyeceğini ve bugünden itibaren kapatılacağını ifade etti.

Alibeyoğlu şunları söyledi: “Rusya, Azerbaycan, Gürcistan ve benzeri ülkelerden gelen nataşa diye tabir ettiğimiz hayat kadınlarının gerçekten kent merkezinde böyle rahatça dolaşmaları, bundan da ailelerin buralarda rahatsız olduğunu, insanların mağdur olduğunu, geceleri güvenlik içinde insanların dolaşamadığı acı bir gerçek olarak karşımızda duruyordu. Gazinoların ruhsat yetkisi yeni belediyelere verildi ve bugün belediye meclisimizde karar aldık bundan sonra şehir merkezindeki gazinoları yapımını beklemeden nataşaların gittiği içkili lokantaların hepsinin kapatılmasına karar verdik. Bugünden itibaren bunları kapatıyoruz. Bunların ruhsatları valilikçe verilmişti biz bunların ruhsatlarını iptal ediyoruz. Şehir merkezinde ruhsatlarını yenilemeyeceğiz. Hijyenik koşullara uygun olmadığı, toplumda ahlaki değerlerin düşmesine sebep olduğu gerekçeleri de gözönünde bulundurularak, özellikle yabancı hayat kadınlarının gittiği eğlence merkezlerini şehir dışına taşınması için yer tahsis edilmiştir. Bunları bugunden itibaren kapatıyoruz. Bundan sonra artık Yusufpaşa Mahallesi dediğimiz, Halitpaşa Caddesi’ndeki insanlarımız rahat edeceklerdir. Bunu kesinlikle belirtmek istiyorum. Nataşa gördüğüm yeri kapatacağım, Nataşa gördüğüm oteli kapatacağım. Onun için bunun herkes tarafından bilinmesini istiyorum. Artık bu konuda hiçbir taviz vermeyeceğim. Bu bizim kırmızı çizgimizdir. Kars’ta elbetteki özgürlüklerden yanayız ama bu özgürlük değil, insanların özgürlüğünün kısıtlanmasıdır. Bu anlamda bakış açımız budur. İçkili yerleri kapatmak gibi bir anlayışımız yoktur. Sadece Nataşaların girip çıktığı gazinoların ve benzeri eğlence yerlerinin, Nataşaların geldiği içkili lokantaların ruhsatları kesinlikle bugünden itibaren iptal edilmiştir. Bu bizim için çok anlamlıdır. Kars halkımızda, insanlarımızda aile mefhumu gerçekten çok zedeler görmüştür, analarımız, kadınlarımız mağdur olmuşlardır, insanlarımız gelirlerinin büyük bir bölümünü bu mekanlarda harcamaktadırlar. Elbetteki insanların belli nedenlerle ihtiyaç duyduğu bir olay olarak adledilebilir ancak gerçekten toplumumuzda çok derin yaralara yer açmaktadır”

Bu tür yerlerin yıllardır kapatılmamasını da eleştiren Alibeyoğlu, “Yıllardır bu neden yapılmıyordu? Bu güvenlik güçlerinin elindeydi, valiliğin emrindeydi niye kapatılmıyordu? Fatura bize çıkarılmaya çalışılıyordu. İşte bize yeni yetki verildi biz de bu yetkiyi kullanarak kapatıyoruz. Gayri ahlaki bir rapor tutulan otelde güvenlik güçleri rapor tutup bize bildirdiklerinde bizde o yere yasal işlem yapacağız” dedi.

Bu tür yerleri işletenlere de seslenen Başkan Alibeyoğlu, “Şehir dışına gitmek isteyenler şimdiden başlarının çaresine baksın. Zaten yer tahsis edilmişti. Yoksa biz böyle insanların özgürlüklerine de karşı değiliz. Halktan, insanlarımız, analarımız, bacılarımız kendilerini o bölgede güvenlik içinde hissetmiyorlardı. Maalesef, ülkemizinde bir acı gerçeği var. Yani insanlar içki içerken öyle ağzından değil de başka yerinden içiyor sanki ve sağlıklı ortam yaratamıyorlar. İçki içtikten sonra bıçaklamalar, yaramalalar, kavgalar, gürültüler, patırtılar oluyor. Orada uyuyan çocukları hiç kimse düşünmüyor. Meskun mahallerde anneler huzursuz, çocuklar huzursuz, babalar huzursuz, ‘acaba oğlum gelebilecek mi? Kızım eve gelebilecek mi?’ gibi huzursuzluklar yaşıyorlar. Bu anlamda gerçekten çok sıkıntılı bir durumdu. Biz bu nedenlerle bu yerlere şehir içinde kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Asla müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.